Sierpień to dobry czas na przemyślenia dotyczące zakupu mieszkania w oparciu o kredyt hipoteczny. Osoby, które chciałyby dziś skorzystać z kredytu w rodzimej walucie powinny przyjrzeć się ofertom banków BOŚ, BNP Paribas czy też banku ING. Kredytobiorcom zainteresowanym kredytem w euro ciekawą propozycję przedstawi Deutsche Bank. Oferty wskazanych banków są dziś jednymi z ciekawszych propozycji…

kredyt
W sierpniu zdolność kredytowa osoby o przeciętnym wynagrodzeniu (2653,24 zł na rękę) była nieco wyższa niż miesiąc temu i wynosiła 198 452 zł. To umożliwia opłacanie raty kredytu w złotych w wysokości  1303 zł lub 1042 zł dla kredytu walutowego. Rodzina z dwójką dzieci o przeciętnych zarobkach może pozwolić sobie maksymalnie na  419 749 zł. kredytu, a więc o 21 tys. zł więcej niż miesiąc temu. To umożliwi zakup mieszkania w Warszawie o powierzchni  55 metrów kwadratowych (zgodnie z cenami transakcyjnymi prezentowanymi przez AMRON SARFIN – I kwartał 2012r.), bez wkładu własnego.

Dobrą informacją dla potencjalnych kredytobiorców jest także fakt, że Invigo jako pierwsza instytucja na rynku wprowadza bezpłatne ubezpieczenie nieruchomości, nawet na okres pierwszych trzech lat trwania kredytu. Klienci, którzy zaciągną kredyt z pomocą Invigo i skorzystają z ubezpieczenia gratis, uzyskają finansowanie nieruchomości po najniższych możliwych dziś kosztach.

Średnia wysokość raty dla ofert 22 banków, które w swoim zestawieniu co miesiąc uwzględnia Invigo, dla kredytu w PLN na kwotę 200 tys. (przy wartości kupowanego mieszkania 250 tys.) zaciąganego na 30 lat to 1232 zł. Średnie oprocentowanie takiego kredytu to 6,25 proc. a marża 1,14 proc. w pierwszym roku kredytowania i 1,22 proc. w kolejnych latach trwania kredytu. Miesięczna rata najlepszych obecnie kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” oscyluje na poziomie nieznacznie wyższym niż 600 zł (614 zł w BNP Paribas). Dla kredytu w euro o takich samych parametrach comiesięczna rata równa wyniesie średnio 1088 złotych, oprocentowanie 4,50 proc., natomiast marża 3,99 proc. Warto wspomnieć, że kredyty w euro są dziś dostępne na rynku hipotek w ograniczonym zakresie. Instytucje udzielające takich kredytów znacznie ostrzej podchodzą do warunków ich przyznawania. Wszystkie banki bardziej restrykcyjnie liczą zdolność kredytową w porównaniu do kredytów w PLN. Do tego ustalają progi minimalnych dochodów netto wyższych niż w przypadku PLN.

(Źródło: Invigo)

(Kredyty w PLN, fot. Invigo)

Klienci, którzy zastanawiają się nad finansowaniem zakupu mieszkania kredytem denominowanym w euro, powinni wiedzieć, że tego typu produkty są dziś kierowane do klientów o ponadprzeciętnych dochodach, którzy są przy tym skłonni do korzystania z produktów dodatkowych takich jak ubezpieczenia i/ lub  produkty inwestycyjne. Powyższe ograniczenia w dostępie do kredytów w euro są związane z promowaniem przez banki kredytów w rodzimej walucie – tłumaczy Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo.

Najlepsze oferty w poszczególnych kategoriach przedstawione zostały w tabelach. Najciekawszy kredyt według sierpniowej edycji rankingu INVIGO TOP 10 w PLN oferuje obecnie Bank Ochrony Środowiska, najlepszą ofertę w ramach programu „Rodzina na Swoim” proponuje BPN Paribas, natomiast najciekawszą propozycję klientom zainteresowanym kredytem denominowanym w euro złoży Deutsche Bank.

(Źródło: Invigo)

(Kredyty w EUR, fot. Invigo)