Żarówka pełna zalet


Mimo, że żarówki halogenowe dostępne są na rynku od wielu lat, konsumenci stale odkrywają szerokie możliwości jakie daje ich zastosowanie. Dzięki atrakcyjnej, „brylantowej” barwie światła żarówki halogenowe doskonale podkreślają charakter nowoczesnych wnętrz, a ich niewielkie rozmiary pozwalają na prawie nieograniczone możliwości aranżacji oświetlenia pomieszczeń. Żarówki halogenowe mogą służyć jako oświetlenie ogólne (np. zainstalowane w podwieszanym suficie), ale pozwalają również tworzyć akcenty świetlne np. przy lustrze w łazience, czy w salonie, oświetlając wybrane elementy wnętrza. Tendencja do wykorzystywania żarówek halogenowych wynika również z ich czysto praktycznych zalet. Są trwalsze i dają więcej światła niż żarówki „tradycyjne”.  


 

Halogen halogenowi nierówny


Tak jak w przypadku zwykłych żarówek, w przypadku żarówek halogenowych możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Znajomość podstawowych różnic między nimi, pozwoli nam lepiej dopasować żarówkę do naszych potrzeb. Przede wszystkim dostępne na rynku żarówki halogenowe dzielimy na niskonapięciowe i te przeznaczone do napięcia sieciowego. Pierwsze działają zazwyczaj na napięcie 12 V i wykorzystywane są głównie w oświetleniu dekoracyjnym. Ich podstawową zaletą jest możliwość montażu na prawdziwie  filigranowych konstrukcjach. Należy pamiętać o tym, że żarówki niskonapięciowe wymagają zastosowania zajmującego dużo miejsca transformatora (mieszczącego się np. w podstawie lampy). Dlatego też, w codziennym użytku, wygodniejsze są żarówki halogenowe na napięcie 230V. Tego typu żarówkę można kupić w wersji wyposażonej w gwint, dzięki czemu bez problemu możemy wkręcić ją np. w ozdobną lampkę, zastępując tradycyjną żarówkę. Żarówki halogenowe różnią się również kształtem i konstrukcją. Na rynku dostępne są żarówki z reflektorem (odbłyśnikiem wyglądającym jak mini-klosz) oraz bez reflektora, przeznaczone do umieszczenia w gotowej oprawie np. biurkowej lampce oraz wyszukanych, dekoracyjnych lampach. W najnowocześniejszych żarówkach halogenowych reflektor został zastąpiony przez odbłyśnik znajdujący się wewnątrz samej żarówki, co pozwoliło na niespotykaną do tej pory miniaturyzację oświetlenia. Najmniejszą na świecie tego typu żarówką jest MINISTAR firmy OSRAM. Jej zastosowanie pozwala na precyzyjne punktowe oświetlenie wybranego fragmentu wnętrza. Firma OSRAM oferuje również żarówki halogenowe umieszczone w „bańkach” mających kształt tradycyjnych żarówek. Idealnie nadają się do umieszczenia np. w żyrandolu lub pokojowej lampce. Żarówki OSRAM HALOLUX CLASSIC są propozycją dla wszystkich domowników chcących korzystać z nowoczesnego źródła światła w klasycznej formie.


 


Niesłabnący trend


Dzięki bogatemu  asortymentowi i możliwości różnorodnego zastosowania możemy stosować żarówki halogenowe zarówno do oryginalnej aranżacji wnętrz, jak i po to, aby uzyskać bardziej efektywne oświetlenie. Stałe udoskonalanie technologii wykorzystywanych przy produkcji żarówek halogenowych sprawia, że nie tylko moda na ich stosowanie nie przemija, ale stają się coraz popularniejsze w polskich domach.


 


 

Andrzej Wiśniewski – ekspert firmy OSRAM

„Odpowiedź na pytanie czym różnią się żarówki halogenowe od „tradycyjnych” wydaje się oczywista – są od nich dużo mniejsze i dają światło o nieco innej barwie. Dodatkowo są zdecydowanie bardziej oszczędne i świecą dłużej. Mają więc wiele zalet. Z czego jednak wynika tak wyraźna przewaga żarówek halogenowych nad tradycyjnymi? Zarówno żarówki tradycyjne, jak i halogenowe świecą dzięki wolframowemu żarnikowi. Niestety, rozgrzewany do wysokich temperatur wolfram paruje, co oczywiście skraca jego żywotność. Dzięki wprowadzeniu do bańki żarówki halogenu (pierwiastka z grupy fluorowców np. fluoru, chromu lub jodu) ogranicza się skutki tego zjawiska. Krążący w bańce halogen łączy się z odparowanym wolframem i z powrotem osadza go na żarniku „regenerując” go. Ten proces fizyczno-chemiczny nazywa się regeneracyjnym cyklem halogenowym. Jego efekt to nie tylko dłuższa trwałość żarówki, lecz również dużo mniejsze „słabnięcie” światła wraz z kolejnymi miesiącami stosowania żarówek, gdyż odparowany wolfram nie osadza się na bańce. Dzięki temu cyklowi można również podwyższyć temperaturę żarnika, co oznacza większą ilość światła uzyskiwaną z żarówki o określonej mocy.”