Otwierając swoje nowe centrum innowacyjności, firma Baumit uruchomiła jedno z najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych europejskiego przemysłu materiałów budowlanych. 21 maja 2012 roku w Wopfing, Managing Director Baumit Holdings Robert Schmid przekazał oficjalnie Centrum Innowacyjności Baumit pracownikom Działu Badawczo-Rozwojowego.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy zainwestowano 6,5 mln euro w centrum badawcze, dla którego brak dziś superlatywów. Dział Badawczo-Rozwojowy firmy Baumit będzie dysponował ponad dwukrotnie większą przestrzenią – od teraz na 3000 m² wszystko jest podporządkowane opracowywaniu nowych produktów i receptur dla wszystkich zakładów Baumit oraz doskonaleniu dotychczasowych materiałów.Do badania nowych surowców i testów porównawczych stworzono doskonałe warunki.

To zapowiada jeszcze więcej innowacyjnych materiałów na elewacjach – jeszcze lepsze tynki i zaprawy klejowo-szpachlowe – produkty tworzące zdrowy klimat w pomieszczeniach, w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. Centrum Innowacyjności Baumit jest nowoczesne od fundamentów aż po dach. Wiele uwagi poświęcono bowiem geometrii bryły budynku i wykorzystaniu aktywacji betonu konstrukcyjnego do ogrzewania i chłodzenia. Przyczynia się ona do optymalnego kształtowania temperatur w pomieszczeniach, zwiększania komfortu i dobrego samopoczucia przebywających w nich osób.

Centrala postępu dla wszystkich spółek Baumit

Pod względem wyposażenia technicznego budynek centrum wyznacza standard przyszłości – znajduje się w nim szereg komór klimatycznych, w których badany będzie wpływ najróżniejszych warunków pogodowych na produkty. To zapewni cenne know-how dla ponad 25 spółek Baumit w różnych krajach. Możliwe będą zarówno symulacje różnych procesów z zakresu fizyki budowli, jak również pomiary i optymalizacja procesów energetycznych na elewacjach.  Granice możliwości materiałów budowlanych będą badane w systemach zamkniętych. W komorach klimatycznych mogą zmieścić się całe ściany budynków. Możliwe będzie poddawanie ich działaniu sztucznego promieniowania słonecznego i temperatur do 80°C, całodziennego deszczu i szybkiego spadku temperatury nawet do -20°C w ciągu trzech godzin.

To odpowiada skrajnym warunkom, jakie mogą występować w Turcji lub na Ukrainie. W nowych komorach klimatycznych możliwe będzie także optymalne symulowanie różnych warunków i dzięki temu jeszcze lepsze dostosowywanie receptur produktów do warunków panujących w różnych krajach. Specjaliści z zakresu budownictwa podziemnego po raz pierwszy będą dysponowali własnym stanowiskiem natryskowym, które umożliwi próbne natryskiwanie betonu w tunelu w warunkach rzeczywistych.

Ekspansja w dziedzinie prac badawczo-rozwojowych

Budowa nowego centrum innowacji była dla firmy Baumit koniecznością. Dział badawczo-rozwojowy w Wopfing szybko rósł w ostatnich latach i obecnie zatrudnia on już ponad 30 pracowników. Po raz pierwszy koledzy z działów produkcji suchej i produkcji mokrej będą pracować pod jednym dachem. To przyniesie efekty synergii i uprości komunikację. Można liczyć na szybsze uzyskiwanie wyników długich serii testów. Duża liczba nowych urządzeń umożliwia prace równoległą, a przez to zapewnia oszczędność czasu. Oprócz zadań badawczych w nowym budynku realizowane będzie także kształcenie na najwyższym międzynarodowym poziomie – do dyspozycji są teraz obszerne pomieszczenia szkoleniowe i instalacje treningowe.

(Źródło: Baumit)

(Źródło: Baumit)

Baumit w czołówce innowatorów w przemyśle materiałów budowlanych

Firma Baumit zalicza się do wiodących innowatorów w europejskiej branży materiałów budowlanych.  Nowatorskie metody opracowania produktów są ważnym czynnikiem jej sukcesu. Z nowym Centrum Innowacyjności firma Baumit będzie dalej konsekwentnie wcielała w życie hasło „Pomysły z przyszłością”. „Innowacyjność jest kluczem do dalszego rozwoju – mówi Robert Schmid, Managing Director Baumit Holdings i dodaje - Naszym celem jest mocna pozycja w gronie czołowych graczy we wszystkich grupach produktowych w całej Europie. Wiele innowacyjnych produktów takich jak Baumit open, Baumit StarTrack i Baumit Nanopor oraz mnóstwo rewolucyjnych opracowań z Wopfing w ostatnich latach zawojowało świat i pozwoliło nam wyprzedzić konkurencję. Centrum Innowacyjności Baumit z pewnością przyczyni się do utrzymania naszej wysokiej pozycji w czołówce innowatorów branży budowlanej.”