- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Bezpieczeństwo w małym palcu

Na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie zwyczajnie. Jak zamek. Od tradycyjnej metody „na klucz” różni go jednak zastosowana technologia biometryczna. Co to takiego? W szerszym znaczeniu – nauka o mierzalnych cechach biologicznych. W dziedzinie bezpieczeństwa systemów komputerowych, biometria to technika wykorzystująca indywidualne cechy fizyczne ludzkiego ciała np. odciski palców, geometrię dłoni, charakterystykę głosu, obraz tęczówki i siatkówki oka. A wszystko po to, by właściwie zidentyfikować użytkownika. W wypadku zamków Auraton Lock – tych, którzy mogą wejść do naszego domu czy mieszkania. Za sprawą linii papilarnych zostaną zidentyfikowani, a odcisk ich palca porównany z wcześniej zapisanym wzorcem. Jeśli wszystko będzie się zgadzało, drzwi zostaną otwarte.




Mały wielki zamek


W jednym, z pozoru prostym zamku kryją się najnowocześniejsze, światowe rozwiązania z zakresu identyfikacji opartej na mikroelektronice. Auraton Lock jest wynikiem zastosowania techniki elektronicznej, optycznej, mechaniki i technologii obróbki powierzchni. Pamięć Auratona Lock mieści 99 wzorców odcisków palców, choć dostępny jest także model z pamięcią na 640. – Każdy z mieszkańców może więc zapisać w pamięci zamka odciski wszystkich swoich palców i spokojnie wracać do domu, bez obawy, że pomyli kciuk prawej i lewej dłoni – wyjaśnia Paweł Kulpa z firmy Lars, mającej w swojej ofercie zamki biometryczne.


Niepowołanym wstęp wzbroniony


Korpus zamka wyposażony jest w pięciozasuwkowy system zamykania. Uniemożliwia to otwarcie go wytrychem czy przez podważenie. Skaner odcisków palców zabezpieczony jest szybką, której nie sposób stłuc. Mechanizm zastosowany w Auratonie Lock jest antystatyczny i odporny na uszkodzenia – zarysowania, próby wandalizmu, nawet uderzenia młotkiem – są dla niego całkowicie obojętne.


Prosto i wygodnie


Dodawanie nowych użytkowników, podobnie jak wszelkie inne ustawienia Auratona Lock, można wykonać wprost z klawiatury umieszczonej na zamku. – Każda taka operacja nie trwa dłużej niż 15 sekund – zapewnia P. Kulpa. Podobnie jak tradycyjne zamki, także Auraton Lock występuje z dodatkową opcją otwierania kluczem. Opcjonalnie można też użyć pilota na podczerwień albo wystukać na klawiaturze zakodowane hasło. Zamek jest zasilany na 5 alkaicznych baterii AA 1,5 V. W Larsie zapewniają, że energii wystarczy na ponad cztery tysiące operacji wykonanych na zamku. Jeśli zdarzyłoby się, że ktoś podejmie się prób przechytrzenia naszego zamka, to ten już po pięciu próbach przejdzie w stan uśpienia. Uniemożliwia to także potencjalne zabawy zamkiem.


Po prostu dobre rozwiązanie


Zamek biometryczny Auraton Lock ładnie prezentuje się nie tylko na nowoczesnych drzwiach mieszkań czy apartamentowców, ale również tradycyjnych domów. Zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii, dostępny w trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne i upływ czasu kolorze. A wszystko dzięki temu, że poddawany jest obróbce wedle najnowszych technologii. Zamki biometryczne są wygodnym rozwiązaniem domowym, ale doskonale sprawdzają się również w serwerowniach, archiwach, pomieszczeniach służbowych, laboratoriach, pomieszczeniach gospodarczych i wszędzie tam, gdzie trzeba ograniczyć dostęp osobom niepowołanym.


fot. Auraton


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/bezpieczenstwo-w-malym-palcu.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.