- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Bezpieczny dom – wejścia

Czy oprócz zapewnienia wygody otwierania furtki na posesje, drzwi wejściowych do bloku lub kraty na korytarzu urządzenia te zwiększają nasze bezpieczeństwo?

Zdecydowanie tak lecz aby urządzenia te zwiększały nasze bezpieczeństwo musi być jednocześnie spełnione kilka warunków.

Po pierwsze – w przypadku willi czy segmentów płot musi być tak zbudowany aby stanowił przeszkodę dla intruzów. Bramofon czy wideofon będzie dla nas tylko ułatwieniem przy wpuszczaniu gości jeśli płot nie będzie chronił posesji przed intruzami.

Dlatego planując ogrodzenie warto zastanowić się nie tylko nad jego wysokością. W tabeli nr 1 podane są zalecane wysokości płotu w zależności od stanu zagrożenia obiektu. Zalecenia te dotyczą nie tylko willi czy segmentów ale także wydzielonych osiedli czy ogrodzonych bloków mieszkalnych z własną ochroną.

Niestety bardzo często w tak chronionych zespołach mieszkalnych najsłabszym punktem ochrony są płoty a właściwie to fragmenty ogrodzeń które można bardzo łatwo pokonać nawet w garniturze bez szkody dla tego ostatniego.

Tab. nr 1

zagrożenie małe średnie duże bardzo duże wiele rodzajów agresji
zalecana wysokość płotu [cm] ok 8o ok 120 200 >200 specjalne ogrodzenia

Jak liczy się wysokość płotu?

Wysokość płotu oceniana pod kątem jego funkcji ochrony nie jest jego wysokością liczoną od podłoża do górnej krawędzi ale jest to wysokość od najwyższego miejsca gdzie można swobodnie postawić nogę do krawędzi górnej. Czyli płot pokazany na fot. 1 tak naprawdę chroni tak jak płot o wysokości ok. 60 cm!

bra-01

Fot. 1 – Ten
płot pomimo “groźnego”wyglądu tak naprawdę jest łatwy do przekroczenia gdyż jego wysokość trzeba liczyć od zakończenia murku

bra-02

Fot. 2 Jeszcze jeden płot – tym razem jest to płot “drabinka”

Warto przy projektowaniu płotu ustalić nie tylko jego wysokość w zależności od zagrożenia (co jest bardzo istotne) lecz także trzeba zwrócić uwagę na:

- konstrukcję poszczególnych odcinków ogrodzenia, tak aby nie spełniały one roli drabiny (fot. 2),

- sposoby zabezpieczenia przed przechodzeniem wierzchem na narożach, przy śmietniku, bramie, furtce, czy skrzynce energetycznej czy gazowej itp.,

- to aby żaden z fragmentów ogrodzenia nie stanowił ukrycia dogodnego do obserwacji domu, czy do zaatakowania domowników podchodzących do furtki czy do pojemnika na śmieci,

- “zgranie” naszego ogrodzenia z ogrodzeniem sąsiada i to nie tylko pod względem estetyki ale także aby na połączeniu nie powstała “drabinka” – zdarza się, że na styku płotów trudnych do przekroczenia tworzy się drabinka!

Jeśli planujemy ochronę oprzeć na agresywnym psie, który ma biegać luzem , płot musi być nie tylko odpowiednio wysoki, ale i jego fundament musi być na tyle głęboki aby pies nie mógł się podkopać (celują w tym suki). Warto przewidzieć łatwe zamykanie psa w przypadku wpuszczania gości.

Jeśli ogrodzenie ma gdziekolwiek połączenia śrubowe, należy je zamienić na połączenia nitowane lub wręcz spawane.

W miejscach o dużym i bardzo dużym zagrożeniu należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie górnej części płotu (fot. 5)

bra-05

Fot. 5 Zabezpieczenie górnej części płotu taśmą Concertina – uwaga: pokazany na zdjęciu płot jest tak “groźny” że nie można montować go w miejscach gdzie mogą mieć dostęp osoby postronne jeśli nie ma przed tym płotem wcześniej innego płotu.

Po drugie – trzeba wybrać taki sposób otwierania (i zamykania!) furtki i bramy w przypadku willi a drzwi wejściowych do budynku (lub kraty na piętrze) aby maksymalnie utrudnić intruzowi dostanie się na posesję, oczywiście proporcjonalnie do zagrożenia obiekty (patrz tabela nr 2).

Uwaga: Konieczne jest zabezpieczenie furtki i bramy przed zdjęciem z zawiasów, aby to co ma nas chronić nie było ukradzione – prawie co drugą furtkę można zdjąć z zawiasów!

Tab. 2 Zależności między systemami kontroli wchodzenia a zagrożeniem

zagrożenie małe średnie duże bardzo duże wiele rodzajów agresji
brama, furtka otwierane: ręcznie, zamek popularny ręcznie, zamek solidny z domu domofon, klucz kodowy z domu wideofon, klucz kodowy, kontrola
zamknięcia
zamek kodowy, sterownikiem radiowym lub
na podczerwień

Tab. 3 Porównanie cech różnych sposobów kontroli wejść

pkt organizacja kontroli zalecane wady zalety
1 przycisk – lokalotwieranie ręczne do otwierania wydzielonych
część korytarza, np. krata,
w willach konieczność
wychodzenia bez względu na pogodę
tani, kontrola zamykania
2 przycisk – lokalotwieranie z wnętrza
lokalu
jw oraz wille i segmentyprzy małych
zagrożeniach , konieczna pełna widoczność wejścia z domu
- brak kontroli nad
zamknięciem furtki- możliwość sprawdzania obecności,

- bezpieczne tylko przy wpuszczaniu
znajomych

tanie
3 przycisk – lokalotwieranie z wnętrza
lokalu

funkcja rozmówna

- w willach i segmentachśrednie zagrożenia - brak kontroli nad
zamknięciem furtki- możliwość sprawdzania obecności
- oferowane są opcje z
interkomowe czyli łączność między lokalami
4 kod cyfrowy – lokalfunkcja rozmówna - średnie i duże
zagrożenia,- dobrze jeśli numer lokalu nie jest taki sam jak numer kodu wywołania

- zalecana kontrola zamknięcia

jeśli numer lokalu odpowiada
numerowi lokalu – możliwość wywiadu złodziejskiego
- dobra ochrona,- oferowane są opcje
z interkomowe czyli łączność między lokalami a także do portierni

- możliwość zmiany kodu

5 kod cyfrowy – lokalfunkcja rozmówna

otwieranie indywidualnym kodem

jw jw- możliwość zmiany kodu jw- wygoda otwierania drzwi indywidualnym kodem
6 pkt: 3, 4, 5, jedna z opcji
lecz z wideofonem
- bardzo duże zagrożenia lub
brak widoczności wejścia- konieczna sygnalizacja zamknięcia
- wysoka cena, duża
łatwość zaślepienia- konieczne podświetlanie,
- pełna kontrola osób
wchodzących,- możliwość rejestracji osób przychodzących pod naszą nieobecność,

Uwaga: tam gdzie używane są tzw. rygle elektromagnetyczne starego wzoru konieczne jest wykonanie zabezpieczenia odpowiednią przesłoną uniemożliwiającego odsunięcie zatrzasku przez szparę między furką a słupkiem (nagminnie brak jest tego zabezpieczenia)!

Przy dużych zagrożeniach bramy wjazdowe powinny być otwierane zdalnie z samochodu czyli kluczem radiowym lub na podczerwień. Taki sposób otwierania bramy wjazdowej w istotny sposób zmniejsza ryzyko napadu czy kradzieży samochodu przy samym wjeździe na posesję. Automatyczne otwierania bramy jeśli ogrodzenie nie jest wysokie czyli ma wysokość ok. 80 cm, może być też zalecane także dla zmniejsza ryzyko napadu czy kradzieży samochodu lub po prostu dla wygody.

Automatycznie otwierana brama wjazdowa zmniejsza ryzyko napadu lub kradzieży samochodu przed bramą. Oczywiście wysokość bramy wjazdowej nie może być mniejsza niż całego ogrodzenia (na fotografii pokazane miniatury bram wykonane na wystawę).

Kiedy jakie zabezpieczenie?

Przy małych zagrożeniach za wystarczającą ochronę wejścia można uznać ręczne otwieranie i zastosowanie popularnego taniego zamka plus ewentualnie prosty zamek elektromechaniczny (wraz z dzwonkiem) nawet bez bramofonu pod warunkiem, że wejście w dzień i w nocy jest dobrze widoczne z miejsca gdzie jest umieszczony przycisk otwierania. Wystarczy więc przycisk dzwonkowy i rygiel elektromagnetyczny w wejściu uruchamiany z wnętrza domu.

Jeśli furtka czy drzwi oddzielające są niewidoczna z domu (z miejsca gdzie zamontowano przycisk otwierania) to nawet w spokojnej okolicy i przy małych zagrożeniach zaleca się zamontowanie bramofonu. Może to być bramofon z wywołaniem przyciskiem bez kodu.

W przypadku średnich zagrożeń zamek w furtce czy kontrolowanych przez bramofon drzwiach powinien być solidny i trudny do otwarcia wytrychem, czyli należy go wybierać wśród zamków atestowanych.

Furtka powinna zamykać się sama z dostateczną siłą aby zatrzasnąć zamek – można to uzyskać montując samozamykacz hydrauliczny lub specjalne skośne zawiasy które przy otwieraniu furtki lekko podnoszą ją do góry i następnie pod jej ciężarem zamykają wejście.

Konieczne jest zamontowanie i utrzymywanie w sprawności samozamykacza w drzwiach do bloku.

W przypadku “kraty” samozamykacz nie jest
zalecany ze względu na hałas jaki będzie powstawał przy jej zamykaniu.

Jeśli dom jest zamieszkały przez wiele rodzin lub liczną rodzinę (w przypadku willi) warto zastosować elektroniczny klucz kodowy do otwierania elektrozamka. Klucz kodowy (fot. 8 ) umożliwia wywoływanie każdy lokal (lub domownika) oddzielnie, a po wyciśnięciu odpowiedniego kodu także otwieranie furtki.

cyfrowe wywołanie Fot. 8 Cyfrowe wywoływanie
lokalu – możliwość otwierania wejścia kodem cyfrowym

W budynkach wielorodzinnych zalecane jest aby numer kodu wywołania lokalu nie odpowiadał numerowi lokalu dzięki czemu złodziej nie ma możliwości sprawdzenia czy mieszkańcy są obecni. Jeśli natomiast spodziewamy się gości to podajemy im numer kodu który należy przycisnąć. Unikamy w ten sposób wszelkiego typu domokrążców. Numer kodu można co pewien czas zmieniać.

Przydużych zagrożeniach kradzieżą lub napadem zalecane jest zastosowanie elektrozamka z sygnalizacją zamknięcia furtki ponieważ umożliwia to kontrolę zamknięcia bez wychodzenia z domu.

Jeśli istnieje możliwość ukrycia się napastnika (uwaga na wymuszenia) za słupkiem bramy czy furtki zalecane jest zastosowanie wideofonu.

W budynkach o bardzo dużym zagrożeniu wieloma rodzajami agresji zaleca się zastosowanie tzw. śluzy czyli podwójnego wpuszczania z bramofonem na wejściu a z wideofonem w śluzie.

Jeśli w nocy otoczenie furtki może nie być w pełni widoczne z domu (np. awaria oświetlenia ulic) zalecane jest zamontowanie ukrytych podświetlaczy na podczerwień (czyli w paśmie które nasze oczy nie widzą ale kamera jeszcze przetwarza na obraz na monitorze). Osoba stojąca przy wideofonie nie wie wtedy że jest doskonale widoczna na monitorze. Podświetlacze mogą być umieszczone w zależności od potrzeb i ich rodzaju tuż przy obiektywie kamery lub w odległości kilku – kilkunastu metrów! Niektóre wideobramofony są wyposażone standardowo w podświetlacze.

Czułość kamer.

Najczęściej oferowany kamery mają czułość 0,1 -0,3 luxa i to wystarczy aby przy świetle księżyca otrzymać wyraźny i czytelny obraz na monitorze.

Jeśli dzielnica w której mieszkamy nie jest zbyt spokojna mało przydatne mogą być wideofony montowane w sposób widoczny na zewnątrz ogrodzenia ze względu na łatwość ich zaślepienia czy wręcz uszkodzenia. W takich przypadkach zalecane jest albo ukrycie i zamaskowanie obiektywu kamery umieszczonej np. w słupku ogrodzenia lub zamontowanie kamery na budynku z dala od ogrodzenia.

kamera Oferowane są kamery miniaturowe bardzo łatwe do ukrycia np. w drzwiach lub w skrzynce na listy. Taką kamerę jest wstanie sam zamontować i podłączyć nawet początkujący majsterkowicz (patrz oferty ELPLASTU, Bielski itd)!

Kamera mniejsza niż paczka papierosów

Możliwe jest takie podłączenie kamery aby obraz z niej pojawiał się automatycznie, po naciśnięciu przez gościa przycisku dzwonka (wizjer telewizyjny), na ekranie zwykłego odbiornika telewizyjnego (z automatycznym lub ręcznym przełączaniem kanału TV). Połączenie takiej kamery z domem prowadzone jest jednym kablem koncentrycznym lub nawet zwykłym kablem dwużyłowym (np. tam gdzie nie można poprowadzić dodatkowego kabla a są już położone przewody zwykłe). Sygnał wizyjny i zasilanie (niskonapięciowe) w obu przypadkach są prowadzone tymi samymi przewodami!

Przy bardzo dużych zagrożeniach zalecane jest zastosowanie awaryjnego zasilania do wymienionych wcześniej polecanych zabezpieczeń.

Uwaga: trzeba sprawdzić przy zakupie bramofonu czy wideofonu czy są one przystosowane do podłączania zasilania awaryjnego oraz czy możliwa jest łączność interkomowa i jakie są jej możliwości.

Uczulam na moment wyjścia z domu w celu otwarcia furtki lub tylko sprawdzenia kto dzwoni. Zdarza się, że za furtką stoi budząca zaufanie osoba, ale tuż przy drzwiach już czekają napastnicy.

Elektrozamki

Elektrozamki oferowane są jak zaczepy elektromagnetyczne lub elektromagnesy. Dla laika różnica między nimi jest taka, że w przypadku zaczepu aby wpuścić kogoś na posesję musi być podany prąd na zaczep a w przypadku elektromagnesu prąd musi być wyłączony. Elektromagnesy są najczęściej stosowane we wnętrzach obiektów do kontroli przechodzenia przez drzwi w systemach ACC.

Uwagi:

- oferowane są zaczepy z pamięcią – tzn. zamek jest otwarty jednym krótkim impulsem prądu – nie trzeba wtedy trzymać przycisku otwarcia,

- dużą wygodą jest “wydłużanie” przez urządzenia sterujące czasu otwarcia elektrozamka do około dziesięciu sekund od momentu przyciśnięcia – unikamy wtedy konieczności przytrzymywania przycisku otwarcia.

Na zamknięciach, jeśli już decydujemy się na solidne ogrodzenie czy kratę nie można oszczędzać! W przeciwnym razie cały wydatek na ogrodzenie nie ma sensu.

Porady praktyczne:

Jeżeli montujemy bramofon w willi zamieszkiwanej przez jedna rodzinę, lecz składającą się z kilku pokoleń, warto przewidzieć osobne przyciski przywołujące (dzwonkowe) dla młodszych i starszych domowników. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia życie starszemu pokoleniu.

Oferowane są takie wykonania bramofonów które umożliwiają wykorzystywanie bramofonu jako interkomu (czyli jest to taki telefon wewnętrzny). Wybieranie rozmówcy dokonuje się w wersjach prostszych przez wystukanie odpowiedniej liczby impulsów a w wersjach droższych przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku lub wybranie kodu cyfrowego.

Bramofon czy wideofon musi być tak skonstruowany aby bez specjalnych narzędzi nie można go było otworzyć !

Doprowadzenie przewodów do furtki lub drzwi do budynku.

Ponieważ trudno przewidzieć ile i jakie przewody trzeba będzie docelowo doprowadzić do furtki (dane zawarte w tabelach) optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie i ułożenie już w trakcie budowy rurek instalacyjnych przez które będzie można wciągnąć przewody.

Ze względu na dużą liczbę załamań przewodów na drodze do furki zalecane jest aby po drodze przewidzieć zamontowanie puszek instalacyjnych. Ułatwi to nie tylko wciąganie przewodów ale i ewentualne naprawy instalacji.

Uwaga: Nie zaleca się prowadzenia przewodów do bramofonu i do oświetlenia furtki razem ponieważ instalacja bramofonowa jest niskonapięciowa! Niektóre bramofony mają własne podświetlanie tablicy.

Jeśli nie ma możliwości prowadzenia rurek instalacyjnych i nie wybraliśmy konkretnego typu bramofonu, a więc nie wiemy jaka jest liczba przewodów łączących, lepiej dać ich dwa razy więcej niż o jeden za mało. Są oferowane bramofony którym wystarczy dwa przewody poprowadzone do budynku lecz są także oferowane takie które wymagają 12 -cie przewodów!

Wnęka na bramofon przy furtce powinna mieć w dolnej części spadek, a w osłonie wnęki trzeba wykonać otwory do odprowadzania wody.

Do kontroli wejść w obiektach o dużym ruchu osób stosuje się Systemy Kontroli Dostępu zwane ACC ale to już zupełnie inny temat pomimo, że część stosowanych urządzeń w ACC może współdziałać z opisanymi w tym artykule bramofonami i wideofonami czy elektrozamkami.

Autor:

Stefan Jerzy Siudalski
Specjalista w dziedzinie zabezpieczeń
Od 26 lat na liście biegłych sądowych z dziedziny ochrony
http://ochrona.siudalski.pl [1]

Pełna wersja artykułu ukazała się w kwartalniku OKNO nr. 3/97


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/bezpieczny-dom-wejscia.html

URLs in this post:

[1] http://ochrona.siudalski.pl: http://ochrona.siudalski.pl

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.