Dom.pl: Chcemy zamontować automatykę do bramy, którą dotąd otwieraliśmy ręcznie, ale nie wiemy jak to zrobić. Co należy wiedzieć wybierając automat do bramy?

Andrzej Trojanowski: Przede wszystkim należy wiedzieć jaką bramę będziemy automatyzować, przesuwną czy skrzydłową, jakiej długości jest skrzydło bramy i czy jest to brama ciężka np. z kutego żelaza, czy też zwykła ażurowa. Z takimi informacjami najlepiej wybrać się do fachowca, który dobierze odpowiedni automat i odpowiednie parametry techniczne do bramy, wymierzy i odpowiednio zamontuje.

Dom.pl: Czy każda brama przydomowa nadaje się do tego, by zamontować w niej automatykę?

Grzegorz Byśkiniewicz: Z reguły tak. Jeśli jest to brama, która dobrze służyła nam do tej pory przy otwieraniu ręcznym, będzie nam również służyła otwierając się automatycznie. Oczywiście wykluczamy tutaj bardzo stare, zardzewiałe bramy, które z trudem otwierają się nawet ręcznie. Takie wymagają dodatkowych robót adaptacyjnych czy też całkowitej przeróbki

Dom.pl: A co z bramami garażowymi? Czy każda brama otwierana dotąd ręcznie może mieć zamontowaną automatykę, czy należy ją wymienić pod automat?

Grzegorz Byśkiniewicz: Również każda brama garażowa może mieć zainstalowany automat. Wystarczy tylko dobrze go dobrać. Dostępne są automaty do drzwi garażowych otwieranych na różne sposoby: uchylny – do góry, rolowany – do góry na zasadzie rolety, sekcyjny górny, sekcyjny boczny (drzwi przesuwają się na ścianę boczną), harmonijkowy – kiedy drzwi składają się w harmonijkę. Nawet do klasycznej skrzydłowej bramy garażowej można dobrać odpowiedni automat.

Dom.pl: Załóżmy, że ktoś ma piękny ogród i nie chce go zniszczyć. Czy montaż automatyki do bram wymaga wielu przeróbek adaptacyjnych i czy można to wykonać samemu?

Andrzej Trojanowski: Nie należy samemu montować automatyki, tego typu prace wymagają fachowca, który ma doświadczenie w montażu. Od tego, czy będzie dużo przeróbek adaptacyjnych pod automatykę zależy wcześniejsze przygotowanie posesji i bramy.

Dom.pl: Jakie problemy mogą się przydarzyć podczas montowania automatu do bram i jak się takich problemów ustrzec?

Grzegorz Byśkiniewicz: Takich problemów nie powinno być, jeśli automat montuje fachowiec. W innym przypadku mogą to być problemy typowo montażowe, coś nie działa, bo zostało źle zamontowane, albo jest nieodpowiednie zasilanie, źle podłączona ochrona. Fachowiec wie, że zasilanie powinno być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Laik tego nie wie. Przy montażu trzeba też uwzględnić dobór automatu do bramy. Jeśli bowiem napęd jest do określonej wagi musimy jeszcze dodać 200-300 kg ze względu na warunki atmosferyczne. Jeśli tego nie zrobimy automatyka nam zwyczajnie nie zadziała. Czyli przy bramie 200 kg należy wybrać automat do 500 kg.

Dom.pl: A jakie są koszty eksploatacji bramy otwieranej automatycznie?

Andrzej Trojanowski: Koszt obsługi automatu jest minimalny, dzięki bardzo sprawnie działającej mechanice nowoczesne napędy mają małe zapotrzebowanie na prąd. Jedyny wydatek to koszt wymiany baterii w pilocie, co trzeba robić raz na kilka lat.

Dom.pl: Załóżmy, że w domu są małe dzieci i boimy się, że automatycznie otwierane i zamykane drzwi mogą przycisnąć malca? Czy są jakieś zabezpieczenia przeciwdziałające takim zdarzeniom?

Andrzej Trojanowski: Nowoczesne napędy są wyposażone w zabezpieczenia przeciwzgnieceniowe, posiadają też czułe zawory zwrotne, które w przypadku napotkania przeszkody cofają skrzydło bramy. Dodatkową ochronę dają fotokomórki podczerwieni, które zdalnie wykrywają przeszkodę na drodze ruchu bramy zatrzymując ją.

Dom.pl: Jak dbać o automatykę?

Andrzej Trojanowski: Raz na rok potrzebny jest przegląd serwisowy. Przede wszystkim też należy odśnieżać podjazd w zimie, żeby nie robił tego za nas automat.