W tym roku w ramach projektu BudShow 2007 pod hasłem „Dom dla każdego”, w hali wystawowej budowany jest dom jednorodzinny. W myśl hasła, zastosowane podczas prac technologie oraz prosta konstrukcja domu znacznie obniżają koszty budowy i późniejszej eksploatacji budynku. Ponieważ budowany jest tylko jeden dom modelowy, zdecydowano, że na potrzeby targów będą zastosowane dwie technologie w jednym budynku: ściany jednowarstwowe oraz ściany warstwowe z dociepleniem.


Wybudowania i wykończenia domu w pawilonie wystawowym podjęło się kilkanaście firm w tym m.in. takie marki jak: Steico, Viessmann, Roca. Dom w stanie surowym postawiła firma Solbet, która w projekcie BudShow uczestniczy po raz drugi.


 Wizualizacja budowanego domu na BudShow 2007


 


Do budowy ścian zastosowano wszystkie elementy systemu Solbet:  • bloczki o grubości 42 cm do ścian zewnętrznych jednowarstwowych
  • bloczki o grubości 24 cm do ścian zewnętrznych warstwowych i wewnętrznych nośnych
  • bloczki o grubości 12 cm do ścian działowych
  • bloczki o grubości 36 cm na cokół budynku
  • klejową zaprawę murarską Solbet do cienkich spoin
  • nadproża z betonu komórkowego do ścian o grubościach 12, 24 i 42 cm
  • kształtki U oraz płytki do wykonania wieńca
  • zbrojenie podokienne Murfor
  • narzędzia niezbędne do murowania (kielnie, pace do szlifowania, mieszadło, itd. )

 


Fot. Zastosowanie nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego SOLBET


 


Dzięki zastosowaniu systemu SOLBET wymurowanie wszystkich ścian zajęło pięcioosobowej ekipie niecałe sześć dni. Dokładne wymiary bloczków, docinanych za pomocą piły taśmowej, znacznie zwiększyły tempo i precyzję prac budowlanych. Wewnątrz budynku wymurowano ścianę łukową. Przygotowano szablon i wytyczono kształt ściany. Bloczki w prosty sposób docinano do kształtu ściany, dzięki czemu ściana dokładnie wpasowywała się w wyznaczony kształt.  


 


 


Fot. Ściana o kształcie łukowym 


 


Architektura centralnej części, ściany szczytowej domu urozmaicona została rozetą, przygotowaną ze specjalnie przyciętych elementów. Wykonanie rozety oraz ściany łukowej pokazują, jak łatwym w obróbce materiałem jest beton komórkowy, którego właściwości umożliwiają wykonywanie nietypowych i atrakcyjnych architektonicznie rozwiązań w prosty i bardzo precyzyjny sposób.


 


 


 Fot. Murowanie rozety w centralnej części ściany szczytowej


 


 


 Fot. Efekt końcowy sześciodniowej pracy ekipy SOLBETU


 


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia „Domu dla każdego” podczas Międzynarodowych Targów BUDMA 2007 w hali nr 12, który wybudowano
w technologii SOLBET.