Doceń cegłę


Ten naturalny i trwały materiał jest nadzwyczaj uniwersalny. W zależności od wybranego koloru, rozmiaru i faktury cegły można realizować nawet najbardziej ekstrawaganckie projekty albo postawić obiekt idealnie wtapiający się w istniejącą zabudowę.

Wieki świadczą …

Budowle z cegły powstawały już przed naszą erą. Ten materiał wymyślony przez człowieka dawał możliwość budowania w miejscach, gdzie nie było naturalnych złóż kamieni. Do postawienia jednej z najsłynniejszych w dziejach ludzkości budowli- wieży w Babilonie (2000 – 1700 p.n.e) – użyto 85 milionów sztuk wypalanej cegły. Najstarsze budowane w tej technologii obiekty, które zachowały się do naszych czasów, pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. Ale początek powszechnej popularności cegły to lata 20 XIX. wieku.

Jak dawniej, ale …

Mimo upływu czasu sam proces wytwarzania cegły niewiele się zmienił. Z tym, że wysiłek człowieka zastąpiły maszyny, a nad jakością produkcji czuwają komputery. Formuła jest prosta. Z mieszanki o jednolitej konsystencji: gliny, kwarcu i substancji polepszających właściwości klinkieru, formuje się cegły. Można im nadać odpowiednią fakturę (tzw. ryflowanie). Kolejny etap to suszenie. Potem następuje kilkudziesięciogodzinny proces wypalania. Tak powstałe cegły są wytrzymałe, odporne na tzw. korozję biologiczną, ognio- i mrozoodporne.

O kolorze cegły decydują: złoże, z którego wydobywana jest glina i temperatura w piecu podczas jej wypalania. A gama barw jest przeogromna: od różnych odcieni bieli, poprzez klasyczną czerwień, aż po elegancką czerń. Produkowana dziś cegła ma różne rozmiary i kształty. W ofercie jest też cegła licowa ręcznie formowana.

Oszczędnie i estetycznie

Dom zbudowany z muru tzw. trójwarstwowego – ściana nośna ocieplona wełną mineralną obłożona zostaje warstwą z cegły klinkierowej – jest bardzo trwały. Elewacja z cegły, dzięki swojej odporności na warunki atmosferyczne, długo zachowuje estetyczny wygląd i nie trzeba jej odnawiać. Dzięki temu nakłady na konserwacje domu są znikome.

Warto wiedzieć

Przy porównaniu wydatków na utrzymanie domów w czasie 80 lat eksploatacji okaże się, że…

- gdy elewację stanowią powłoki malarskie – za remonty zapłacimy aż 1120 % nakładów poniesionych na klinkierową elewację nowego domu,

- przy elewacji tynkowej – 130 %

- elewacji z cegły licowej – 32 % (z czego 30 % to koszty wymiany spoin, a 2 % ewentualnej wymiany cegły).


(fot. Röben)