- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Ceramika niejedno ma imię




Więcej niż bruk


Pierwsze wrażenie w wielu sytuacjach gra dużą rolę. Warto, by po przekroczeniu furtki w ogrodzeniu od razu trafić na coś oryginalnego, co podkreśli styl właściciela i sprawi, że zwyczajna ogrodowa alejka zacznie przykuwać uwagę. Rzecz w tym, żeby umiejętnie zestawić pojedyncze elementy – podjazd, ścieżkę, elewację domu – w jedną, estetyczną całość, pasującą do reszty otoczenia.


Nawet najdroższe i najbardziej oryginalne nawierzchnie nie dodadzą uroku, jeśli nie będą harmonizować ze stylem budynku. Specjalna technologia przygotowania i wypalania cegieł pozwala na stworzenie materiału o niezwykłej trwałości i wytrzymałości. Cegła brukowa, bo o niej mowa, to ciekawy sposób na aranżację przestrzeni wokół domu. Jest oryginalna, będzie pasować kolorystycznie do ceramicznego dachu czy klinkierowej elewacji. Nawet przy zastosowaniu materiału w jednolitej barwie, dzięki różnorodnym sposobom układania, można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Przy umiejętnie dobranych i wymieszanych odcieniach cegły brukowej możliwości jeszcze bardziej się rozszerzają. Dla estetycznego wykończenia ścieżek przygotowane są specjalne cegły krawężnikowe.


Mała architektura

Zaprojektowany pięknie ogród to nie tylko egzotyczne rośliny, krzewy i żywopłoty. Oprócz oryginalnej roślinności, w ożywieniu otoczenia domu znowu pomocna będzie ceramika budowlana. Kapturki słupków ogrodzeniowych i murków, elementy małej architektury murowane z pomocą specjalnych cegieł kształtowych, różnorodne systemy schodowe, które oferowane są jako gotowe elementy – to dobry przykład i „murowany” efekt. Wykonanie podobnej konstrukcji „z natury” wymaga czasu i wysokiej klasy umiejętności. Efekt końcowy takiej pracy będzie zawsze uzależniony od umiejętności wykonawcy. A te trudno ocenić przed jej zakończeniem. Wybór gotowego elementu daje gwarancję, pewność wyglądu i trwałości całej konstrukcji podczas zmiennych pór roku. W sam raz na wizytówkę domu i jego gospodarzy.



Widok z tarasu


Nie brakuje również ceramicznych rozwiązań na taras i balkon. Jedną z istotnych cech płytek ceramicznych z logo Röben jest ich mrozoodporność. Pozwala to na swobodne stosowanie ich również poza domowym wnętrzem.

Płytki ceramiczne nie wchłaniają wody. Przez specjalny sposób układania (na żwirze lub ruchomych podkładkach, tzw. łożyskach) woda wpływa w spoiny między płytkami nie tworząc kałuż na powierzchni. Spoiny są zawsze jednakowe, a podkładki niwelują nierówności. Z pewnością – podobnie jak ceramiczne dachówki i klinkier – przez dziesiątki lat płytki nie stracą estetycznego wyglądu. Ich barwa jest efektem naturalnego składu (nie zawierają sztucznych domieszek barwiących) oraz specyfiki procesu wypalania. Dlatego raz uzyskany efekt kolorystyczny wraz z upływem czasu nie ulegnie zmianie, tak samo jak sama struktura płytki. Nawet zimą można cieszyć oczy widokiem tarasu i pięknego, zadbanego ogrodu.

(fot. Röben) 


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/ceramika-niejedno-ma-imie.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.