Cienka spoina to sposób, w jaki powinno się na budowie kleić bloczki. Grubość zaprawy klejowej może tu wynieść 2-3 milimetry. Jest to zupełnie inaczej niż w technologii tradycyjnej, gdzie spoina miała grubość ok. 1,5 – 2 cm. Skąd wziął się pomysł na tę nową technologię? Otóż jeszcze 10 lat temu cegły i pustaki nie były produkowane w dokładny sposób. Dziś bloczki i płytki z gazobetonu są cięte „na gładko” i mają wręcz minimalne odchylenia od swojego standardu. Dzięki temu nie trzeba stosować grubej zaprawy celem zniwelowania nierówności. Możemy bloczki po prostu skleić na cienką spoinę. Najważniejszą zaletą tego sposobu jest uniknięcie tzw. mostków termicznych, czyli różnic w przenikaniu ciepła pomiędzy bloczkiem a samą zaprawą. Gdy spoina ma grubość owych 2-3 milimetrów, ubytek ciepła jest znikomy.

Przykładem zaprawy murarskiej do cienkich spoin jest Reymix – Spoina. Jest to produkt wytwarzany przez Cementownię Rejowiec. Reymix – Spoina to sucha mieszanka cementu, dodatków mineralnych, piasku oraz domieszek chemicznych. Służy ona do murowania – klejenia na cienką spoinę bloczków i płytek z betonu komórkowego, cegły i pustaków silikatowych oraz innych materiałów murowych. Reymix – Spoinę możemy stosować zarówno do ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest stosunkowo długi czas zachowania swoich własności użytkowych, tj. 4 godziny od przygotowania zaprawy. Ponadto spoina wykonana z Reymixu ma jasny kolor, co chwalone jest przez większość murarzy i inwestorów.
Murowanie – klejenie Reymixem – Spoiną jest łatwe. Na początku trzeba wypoziomować pierwszą warstwę bloczków. Zazwyczaj fundamenty mogą wykazywać trochę nierówności, więc tutaj można użyć zaprawy cementowo-wapiennej jako warstwy wyrównującej. Trzeba także pamiętać o folii, jako o poziomej warstwie izolującej. Następnie trzeba oczyścić bloczki z kurzu i zabrudzeń. Pył, który powstaje przy tym czyszczeniu należy usunąć, gdyż pogarsza on przyczepność kleju. Teraz już czas na Reymix – Spoinę. Mieszamy ją ręcznie lub mechanicznie z wodą aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Czekamy 3 minuty i tak przygotowaną zaprawę kładziemy cienką warstwą na bloczki. Na tym etapie potrzebne będą nam dwa narzędzia, których nie spotkamy przy murowaniu w sposób tradycyjny. Pierwsze narządzie to specjalna kielnia o szerokości bloczka, z prostokątnymi ząbkami o głębokości ok. 3 mm. Dzięki tym ząbkom da się uzyskać wymaganą cienką spoinę. Drugim narzędziem jest młotek. Służy on do dociskania i ustabilizowania bloczków. Oczywiście nie jest on metalowy jak na zwykłej budowie, lecz gumowy, gdyż inaczej bloczki mogłyby popękać.