Deska podłogowa (najczęściej sosnowa) to lity materiał podłogowy, który wykonuje się z wysuszonej do wilgotności 10-12% tarcicy. Deska jest następnie strugana 4-stronnie, przy czym górna płaszczyzna dwukrotnie w celu uzyskania wysokiej jakości powierzchni użytkowej. Dolna płaszczyzna posiada podcięcia w celu wyeliminowania naprężeń. Profilowane boki na pióro i wpust oraz rowki odprężające zapewniają równą powierzchnię, dużą stabilność oraz dają możliwość całkowitego ukrycia gwoździ, którymi przybija się deskę do legarów podłogowych. Ułożoną podłogę należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym a następnie polakierować. Najczęściej spotykane wymiary deski to grubość 28 lub 30 mm, szerokość 110-125 mm, długość 2,0-6,0 m.

Parkiet to w fachowej nomenklaturze deszczułki posadzkowe lite. Produkowane są najczęściej z następujących gatunków drewna: dąb, buk, jesion, brzoza. Parkiet podobnie jak deska podłogowa to wysuszone (8-12%), odpowiednio przestrugane i wyprofilowane drewno. Tradycyjne wymiary parkietu to: grubość-22 mm, szerokość 65 mm (45, 50, 60, 70 mm), długość standardowa to 250, 350, 400 mm (450, 500, 600 mm). Deszczułki łączy się na pióro-wpust przybijając lub przyklejając do podłoża (równe podłoże betonowe lub „stara” podłoga z desek). Ułożoną podłogę po wyschnięciu i wysezonowaniu szlifujemy papierem drobnoziarnistym, szpachlujemy i ponownie szlifujemy. Podłogę malujemy lakierem lub olejem do podłóg drewnianych.

Mozaikę parkietową wykonuje się z takich samych gatunków drewna jak parkiet. Różnica pomiędzy mozaiką a parkietem polega na tym, że mozaika występuje w postaci płyty. Do podłoża którym jest siatka tekstylna przyklejone są pojedyncze klepki (lamelki). Wilgotność płyt posadzki mozaikowej wynosi 8-13%. Najczęściej spotykany wymiar płyty to 8×308x616 mm. Mozaikę kleimy do wyrównanego podłoża (beton, stary parkiet, glazura). Po ułożeniu podłogę wykańczamy w podobny sposób jak parkiet.

Podłogi klejone warstwowo (2 lub 3 warstwy ułożone w poprzek względem siebie) dzięki swej konstrukcji zapewniają wysoką stabilność wymiarów. Warstwa środkowa i spodnia wykonane są z drewna iglastego natomiast licowa z liściastego. Bardzo często podłogi te występują w postaci „gotowej” do montażu, są przeszlifowane i pokryte lakierem. Nie wymagają więc cyklinowania ani dodatkowego lakierowania. W przeciwieństwie do parkietu czy mozaiki podłoga ta nie wymaga klejenia do podłoża. Układamy ją na piance polietylenowej, łącząc na pióro-wpust. Wymiary desek są podobne do wymiarów parkietu.

Panele podłogowe nazywane też podłogą szwedzką powstają w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpornej na ścieranie zewnętrznej warstwy ochronnej (laminat) oraz okleiny z płytą nośną (płyta włóknista HDF). Szeroka gama wzorów (kilkadziesiąt) umożliwia dopasowanie do każdego wnętrza. Dzięki nowoczesnej technologii podłogi te łączą w sobie elegancję drewna i funkcjonalność. Są twardsze od podłóg z naturalnego drewna, cieplejsze od płytek ceramicznych, higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Z reguły można je stosować przy ogrzewaniu podłogowym. Najczęściej spotykane wymiary to 1285×195x7 mm. Prosta technika montażu pozwala samodzielnie ułożyć podłogę. Panele można układać bezpośrednio na większości rodzajów podłoża (podłogi PCV, linoleum, filc lub parkiet). W przypadku podłoża betonowego należy jednak pamiętać o usunięciu większych nierówności przez szlifowanie lub szpachlowanie oraz o podłożeniu folii jako izolacji przeciwwilgociowej. Przy mniejszych nierównościach wystarczy podkład z kartonu, filcu piankowego, korka itp., na folii z tworzywa sztucznego.

Panele z naturalnego drewna są najnowsze na rynku materiałów podłogowych. Łączy zalety litych podłóg drewnianych i tzw. podłogi szwedzkiej. Panele te są w 100% produktem naturalnym. Drewno dzięki starannemu procesowi suszenia i obróbki zapewnia dobre właściwości eksploatacyjne. Panel posiada dokładnie wyprofilowane pióro i wpust a także rowki na spodniej płaszczyźnie zapewniające stabilność oraz swobodny przepływ powietrza. Deski wykańczane są wielowarstwową bezbarwną powłoką lakierniczą. Niewątpliwa zaletą jest również możliwość renowacji oraz możliwość samodzielnego jej ułożenia. Technika montażu jest podobna jak w przypadku podłogi szwedzkiej. Paneli nie kleimy do podłoża tylko układamy je na piance lub macie izolacyjnej.