Ostatni dzwonek


 


Gorące lato, a z nim wysokie temperatury powodują, że elementy łączące (uszczelki) odcinki rynien często ulegają deformacji i tracą swoje właściwości uszczelniające (wysychają, pękają). W tym roku mieliśmy lato obfitujące w wysokie temperatury i ponadnormatywne opady deszczu. Jesienią dojdą dodatkowe opady oraz liście gromadzące się w rynnach, a zimą deszcz, śnieg oraz lód. Mało która, kilkuletnia rynna, wytrzyma taką gamę „tortur”. Z czasem zacznie przeciekać, a przecieki będą się powiększać, co spowoduje, że rynny przestaną spełniać swoją podstawową rolę zabezpieczającą. Nieszczelna rynna podczas opadów deszczu nie będzie chroniła naszych ścian zewnętrznych, a woda będzie spływała po ścianach i tynkach (brudząc je, a co gorsza tworząc pęknięcia na ścianach i bąbelki powietrza). Wpłynie to na obniżenie właściwości termoizolacyjnych elewacji, a również niekontrolowany odpływ wody będzie powodować podmoknięcia fundamentów i „nabieranie” wody przez elementy konstrukcyjne budynku, co w dłuższym okresie może doprowadzić do ich osłabienia. Możemy uniknąć tego typu sytuacji uszczelniając łączenia rynien, ponieważ to one są najbardziej narażone na deformacje i zniekształcenia. Teraz jest ostatni dzwonek, aby uszczelnić rynny póki nie rozpocznie się pora deszczowa.


Oszacujmy stan rynien


Najpierw powinniśmy ocenić, w których miejscach rynna jest nieszczelna. Najprostszą metodą jest wlanie wody do rynny – miejsca, w których będzie ona przeciekała należy zabezpieczyć. Możemy użyć do tego uszczelniaczy (np. Tytan Kauczuk). Są one proste w użyciu i charakteryzują się doskonałą przyczepnością do większości powierzchni porowatych i nieporowatych. Kauczuk do uszczelniania rynien powinien nadawać się do użycia w wilgotnych jak i suchych warunkach ( np. Tytan Kauczuk), co w przypadku uszczelniania rynien jest istotną cechą. Niejednokrotnie nie zwracamy uwagi na barwę uszczelniacza, a po jego użyciu nie możemy go pomalować. Dlatego wybierzmy taki rodzaj uszczelniacza, który jest malowalny (np. Tytan Kauczuk) – wówczas zaklejone miejsca po pomalowaniu nie będą odznaczały się od reszty rynny. Użyty przez nas uszczelniacz powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV.


To łatwa sprawa


Uszczelniacz Tytan Kauczuk (dostępny w czterech kolorach: bezbarwnym, białym, brązowym i czarnym) może być stosowany nawet przez laika. Jest on łatwy w użyciu a jego parametry nie zmieniają się w czasie (producent uszczelniacza Tytan Kauczuk daje nam 2 letnią gwarancje na uszczelnione powierzchnie).


Każdy z nas może uszczelnić rynny i tym samym zabezpieczyć dom przed skutkami długiej jesieni (jak zapowiadają synoptycy ma ona obfitować w deszcze). Powodzenia.