Cytowany przez Gazetę Prawną prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych Jan Sułowski uważa, że wydłużenie okresu ochronnego dla lokatorów, którzy bezkarnie nie płacą za użytkowanie mieszkania, może doprowadzić do “zachwiania płynności finansowej spółdzielni”, co może też spowodować również obniżenie jakości warunków zamieszkiwania osób, wywiązujących się z obowiązków płatniczych. Oznacza to, że spółdzielnia może rzadziej przperowadzać remonty czy ze względu na brak pieniędzy – opóźniać naprawy.


- Wielu dłużników w spółdzielniach, to także osoby uchylające się od wnoszenia opłat w terminie, mimo posiadanych środków. Dla nich, to wspaniały prezent. Dla pozostałych – konieczność dodatkowego, trzymiesięcznego finansowania tych zaległości, bo spółdzielnia ze swych zobowiązań musi się wywiązywać – zaznacza Sułowski. KZRSM krytykuje również przewizywaną przez nowelizacje ustawy likwidację zebrań przedstawicieli. Gazeta Prawna tłumaczy, że zmiana oznacza, iż we wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych mają odbywać się walne zgromadzenia członków, a w spółdzielniach liczących więcej niż 500 członków, statut może dopuścić walne zgromadzenie w częściach. Przepis ten zdaniem związku mozę sparaliżować działalność średnich i małych spółdzielni.


- Wątpliwa jest możliwość prowadzenia merytorycznych obrad i sprawnego podejmowania decyzji przez walne zgromadzenie, w którym uczestniczy tysiąc lub kilka tysięcy członków – uważa cytoany przez GP prezes.


Dziennik przypomina też, że projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ma umożliwić wykup mieszkań lokatorskich na pełną własność. Cena ma być wyznaczona na podstawie wartości mieszkania przed denominacją i obniżona o wartość spłat dokonanych przez lokatora i budżet państwa na rzecz spółdzielni. Pełna własność pozwoli właścicelowi skutecznie dysponować swoją nieruchomością, a posiadanie księgi wieczystej da mu możliwość m.in. ustanowienia hipoteki.