Od chwili wejścia do Unii Europejskiej, obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów. Dotyczą one zarówno producentów jak i importerów oraz inne podmioty uczestniczące w łańcuchu dystrybucji. Jednym z wymogów dla wybranych grup produktów jest obowiązkowe stosowanie oznakowania CE. Wprowadzenie po 1985 roku w Unii Europejskiej tzw. Nowego Podejścia do harmonizacji przepisów technicznych, spowodowało ułatwienie i przyspieszenie ujednolicania różnorodnych krajowych uregulowań w dziedzinie bezpieczeństwa wyrobów przemysłowych. Dyrektywy Nowego Podejścia zawierają zasadnicze wymagania związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, ochroną konsumenta i środowiska. Pozostałe szczegóły techniczne zawarte są w odpowiednich, zharmonizowanych normach europejskich (EN). Każda z dyrektyw Nowego Podejścia nakłada obowiązek umieszczenia na podlegających jej wyrobach oznakowania „CE”. Dyrektywy obowiązują 25 państw członkowskich Unii oraz, na mocy porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, również Norwegię, Islandię i Księstwo Lichtenstein. Dzięki spełnieniu podstawowych wymagań związanych z oznakowaniem CE, polscy przedsiębiorcy mogą bez dodatkowych ograniczeń oferować swoje wyroby we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej.

 

W 2006 roku została wprowadzona przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu norma zharmonizowana: PN-EN 14342:2005 Podłogi drewniane. Właściwości, ocena zgodności i znakowania. Norma wspiera zasadnicze wymagania dyrektywy UE 89/106 dotyczącej wyrobów budowlanych, która reguluje w sposób ujednolicony wymagania względem podłóg drewnianych.

Firma Barlinek S.A. od trzech lat wnikliwie śledziła losy wspomnianej normy, opracowanej wcześniej w CEN (Europejskim Komitecie Normalizacyjnym), przygotowując się do wdrożenia jej wymagań. Pomimo możliwości deklaratywnego potwierdzenia przez wytwórcę zgodności właściwości produktu z wymaganiami normy, Barlinek zdecydował się na poddanie produktów z linii deski barlineckiej specjalistycznym badaniom. Zostały one przeprowadzone w bieżącym i ubiegłym roku w trzech notyfikowanych jednostkach badawczych Unii (m.in. w Instytucie Technologii Drewna w Dreźnie). Badania wykazały pełną zgodność z wymaganiami normy i spełnienie wszystkich jej kryteriów.  

 

Koncepcja technologii wytwarzania deski barlineckiej zakłada ciągłe doskonalenie procesów produkcji, kontrolę pochodzenia i jakości surowca drzewnego oraz eliminację modyfikacji hydrotermicznej i zabiegów chemicznej konserwacji drewna. Poddanie deski barlineckiej specjalistycznym badaniom i w konsekwencji przyszłe oznakowanie wyrobów Barlinka znakiem CE potwierdza ich jakość i bezpieczeństwo dla użytkowników.