Trudności, jakie nabywcy mieszkań mają z uzyskaniem preferencyjnych kredytów sprawiają, że deweloperzy pomagają swoim klientom w finansowaniu zakupu

Ostatnio banki w coraz mniejszym stopniu finansują zakup mieszkań. W pierwszej połowie 2012 roku udzieliły o jedną czwartą kredytów hipotecznych mniej niż w pierwszym półroczu zeszłego roku. Głównym powodem spadku akcji kredytowej jest zaostrzenie wymogów wobec kredytobiorców i zmniejszona dostępność dopłat do kredytów w ramach programu Rodzina na swoim.

Dodatkowo w ostatnim czasie kredyty drożeją. Rosną marże wciąż najtańszych na rynku zobowiązań w euro. Z kolei kredyty w złotych są coraz wyżej oprocentowane na skutek podwyżek stóp procentowych wprowadzanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Uzyskanie finansowania staje się dla kupujących nieruchomości coraz trudniejsze. Deweloperzy poszukują więc nowych sposobów, aby ułatwić klientom zakup i oferują wsparcie w jego finansowaniu.

Wraca preferencyjny system płatności

Jednym z rozwiązań, do którego powracają deweloperzy jest forma płatności za mieszkanie, która zakłada wpłatę niewielkiej część należności przy podpisaniu umowy przedwstępnej, a pozostałych 80-90 proc. ceny przy odbiorze kluczy. W ten sposób w czasie budowy inwestycji kupujący mogą zaoszczędzić na odsetkach od kredytu, który mogą wziąć znacznie później.

Taki model płatności obejmuje teraz również wybudowane mieszkania. Kupujący nowe lokale część ceny wpłacają przy odbiorze kluczy, a pozostałej zasadniczej wpłaty dokonują na przykład po roku. Na takim odroczeniu płatności zyskują finansowo, a do tego mogą spokojnie przeprowadzić się ze starego lokum i nie spieszyć się z jego sprzedażą.

Współfinansowanie kredytu przez deweloperów

Rośnie też liczba firm deweloperskich, które gotowe są współfinansować raty kredytów hipotecznych swoich klientów. To alternatywne rozwiązanie przypomina pomoc oferowaną dotąd przez państwo w programie Rodzina na swoim. Deweloperzy proponują spłatę odsetek kredytowych za kupującego przynajmniej do czasu odbioru przez niego kluczy do mieszkania.

Jak wylicza Home Broker, jeśli kupimy mieszkanie warte 300 tys. zł i w całości sfinansujemy je kredytem wypłacanym przez bank w ciągu dwóch lat budowy inwestycji, to przy oprocentowaniu na poziomie 6,5 proc. suma odsetek w tym okresie wyniesie ponad 21 tys. zł. Jeśli te odsetki w całości opłaci za nabywcę deweloper będzie to stanowiło ekwiwalent 7 proc. rabatu od ceny tego mieszkania.

Promocje cenowe umożliwiające dopłaty

To więcej niż standardowy upust, jaki można dostać na rynku, bo według najnowszego raportu Domiporta.pl cenę nowych mieszkań można zbić dziś o 4-6 proc.

Ostatnie miesiące funkcjonowania programu Rodzina na swoim mogą również przynieść sposobność do okazyjnego zakupu mieszkania osobom planujących przeprowadzkę. Na stołecznym rynku pierwotnym mieszkań kwalifikujących się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą jest teraz tylko 5 proc., ale deweloperzy w niektórych inwestycjach wprowadzają kolejne promocje cenowe na część mieszkań, żeby obejmował je limit przewidziany w programie RnS, który dla Warszawy wynosi 5904 zł/mkw.

- W wakacyjnej ofercie na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach mamy w sprzedaży kilka mieszkań, które w promocyjnej cenie kwalifikują się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą. Co ciekawe, do wszystkich dostępnych w programie lokali o powierzchni od 46 do 71 mkw., jakie mamy w tej chwili w specjalnej ofercie przynależą ogródki wielkości 21 – 36 mkw. Mieszkania są zatem ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Średnia stawka ofertowa nowych mieszkań w stolicy według danych Reas utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie niż limit przewidziany w programie dopłat i wynosi ok. 7,8 tys. zł za mkw. Przedstawiciele redNet Consulting Group obliczają zaś, że warszawskie mieszkania deweloperskie kupowane są obecnie przeciętnie za niecałe 7,7 tys. zł/mkw.

Just finished new luxury apartment house
To w jakim stopniu deweloperzy będą w dalszym ciągu obniżać ceny zależy w głównej mierze od popytu na budowane przez nich mieszkania. Reas podaje, że w drugim kwartale tego roku na sześciu największych rynkach deweloperskich w naszym kraju nabywców znalazło o 2 proc. więcej mieszkań niż w poprzednim kwartale. Na razie sprzedaż utrzymuje się więc na dobrym stabilnym poziomie.