Ponadto zgodnie z prawem rodziny, których dochód na osobę nie przekracza lub przekracza nieznacznie 175 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w wieloosobowym, mogą, na podstawie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych otrzymywać dodatki mieszkaniowe. Takie dodatki mają pomóc w znaczącym zmniejszeniu kosztów utrzymania mieszkań – tłumaczy na łamach Rzeczpospolitej Janusz Gdański, ekspert Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami.

Ustawa umożliwia także zróżnicowanie stawek czynszu najmu lokali mieszkalnych w zależności od dochodu rodziny. Oznacza to, że rada gminy może tym samym podjąć uchwałę, dającą prawo do bonifikat w wysokości czynszu rodzinom, których dochód jest niższy niż ustalony uchwałą. Jednocześnie jednak konieczne jest wprowadzenie widełek różnicujących wysokość bonifikaty.

Warto dodać, że że aby gmina nie straciła na obniżkach, może też stosować wyższe stawki czynszu w przypadku lokatorów zamożniejszych – twórcy prawa zauważyli bowiem, że w zasobach komunalnych mieszkają również dobrze sytuowane rodziny.