Nie sposób dokładnie opisać wszelkich zastosowań drewna i jego wpływu na historię świata, ale niewątpliwie do dziś dnia jest to jeden z najważniejszych i najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych surowców na świecie. Szerokie właściwości różnych gatunków drewna umożliwiają wykonywanie z niego tak odmiennych rzeczy jak domy, łodzie czy instrumenty muzyczne.


 


Po pierwsze EKOLOGIA


Jedną z najważniejszych zalet tego surowca jest jego odnawialność. Odpowiednie zarządzanie zasobami leśnymi (praktykowane w większości krajów na świecie), pozwala na kontrolę wzrostu lasów. Dzięki zasadzie, że drzew wycina się mniej niż ich w tym czasie rośnie w Polsce przybywa ich rocznie 13-15 mln m³.


Warto zaznaczyć, że renomowane firmy zajmujące się produkcją wyrobów drewnianych posiadają odpowiednie certyfikaty zaświadczające, iż wytwarzane przez nie produkty powstały wyłącznie z surowca pozyskiwanego z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych. Barlinek S.A., największy producent desek podłogowych w Polsce, posiada prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Proces certyfikacji ma na celu prowadzenie skutecznej walki z rabunkową eksploatacją lasów. Certyfikat FSC przyznawany jest firmom, które produkują jedynie z surowca zakupionego u kooperantów, którzy również muszą być certyfikowani. Do każdej partii drewna, oprócz faktury, dostawca zobowiązany jest załączyć świadectwo jego pochodzenia. Dzięki temu klienci mają absolutną pewność, że surowiec, z którego wykonano ich podłogi, został pozyskany z planowanych wycinek, zgodnie z prawem i normami ochrony środowiska.


 


Po drugie ZDROWIE


Drewno „oddycha”, dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań. Absorbuje wilgotność i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze staje się bardziej suche. Dodatkowo jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do alergii. Wymiana wykładzin czy dywanów na posadzki drewniane zapobiega m.in. obecności roztoczy – najpopularniejszego „domowego” alergenu. Oprócz tego, drewniane posadzki gwarantują izolacje termiczną pomieszczenia odczuwaną jako „ciepła podłoga” oraz izolację akustyczną – tłumienie hałasu.


Chcąc dodatkowo wykorzystać zalety zdrowotne drewna w domu, można ułożyć podłogi z deski barlineckiej pokrytej olejem na bazie składników roślinnych. Ten sposób konserwacji wspomaga naturalne właściwości drewna, a dodatkowo daje lekko wyczuwalny w pomieszczeniu przyjemny zapach świeżego drewna.


 


Po trzecie BEZPIECZEŃSTWO


Jako produkt w pełni naturalny drewno jest łatwe w utylizacji i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ani dla środowiska tak jak np. tworzywa sztuczne. Drewniane ścinki i trociny wykorzystywane są do wytwarzania ekonomicznego i ekologicznego biopaliwa w postaci granulat. Jednym z głównych producentów tzw. peletu w Polsce jest firma Barlinek, która dzięki temu zakupiony do produkcji podłóg surowiec wykorzystuje w 100%.


 


Po czwarte TRWAŁOŚĆ


Poszczególne gatunki drzew, oprócz barwy i usłojenia, różnią się od siebie twardością i odpornością na zmiany wilgoci. To sprawia, że można je wykorzystywać zarówno do budowy okrętów i konstrukcji domów, jak również instrumentów muzycznych i zabawek.


Niewątpliwie „szkołą przetrwania” dla drewna są podłogi. Wykonane z bardzo odpornych gatunków jak ipe, cumaru lub sucupira, mogą być z powodzeniem układane w najbardziej  eksploatowanych miejscach, takich jak korytarze czy schody. Podłogi z tych gatunków drzew już niedługo będą dostępne w ofercie Barlinka.


 


Po piąte NIEPOWTARZALNY KLIMAT


Różnorodne zalety drewna predysponują je do wszechstronnego wykorzystywania, ale jest jeszcze jedna wartość, która sprawia, że kochamy wyroby drewniane − to niepowtarzalny klimat jaki tworzą. Drewniane domy, podłogi, czy tlące się w kominku polana nasuwają skojarzenia z ciepłem domowego ogniska i poczuciem bezpieczeństwa. A unoszący się w powietrzu lekki zapach drzewa przywołuje wspomnienie lasu.


To właśnie chęć stworzenia takiego klimatu we własnym domu powoduje, że drewno jest materiałem ponadczasowym, zawsze towarzyszącym ludziom niezależnie od szerokości geograficznej, czy postępu cywilizacyjnego.