Historyczne klimaty w architekturze jednorodzinnej
Coraz częściej w architekturze jednorodzinnej obserwujemy trend nawiązujący do tradycji szlacheckiej – stylizowanie domów na dwory polskie. Charakter tego typu budowli podkreślają architektoniczne detale: kolumny, ganek, gzymsy. Główne wejście do domu mieści się w podcieniu z kolumnami. „Stylowi dworskiemu” w architekturze jednorodzinnej towarzyszą również tradycyjne projekty zagospodarowania terenu przed domem. W projekcie nawierzchni przed frontowymi drzwiami dominuje rozległy podjazd, często w kształcie ronda z wkomponowanym w środku klombem. 

- Nawierzchni ronda przed domem stylizowanym na dwór warto nadać charakter starobruku, świetnie sprawdzą się tutaj postarzane kostki Antico. Szczególnie szlachetnie prezentuje się przed polskim dworem kostka z grupy Elegante, która dzięki technologii płukania zyskuje strukturę naturalnego kamienia – mówi Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt współpracująca z firmą Libet. – Linia Libet Decco zyskuje coraz większe uznanie zarówno wśród właścicieli posesji jak i architektów. Daje ona szerokie możliwości kreacyjne. Wzory wykonane z tych kostek często dopełniają wygląd stylizowanych posesji.
W posiadłościach stylizowanych na dwór polski podkreślamy przede wszystkim te miejsca, które odwiedzamy jako pierwsze – czyli podjazd i ganek. Rezygnujemy raczej z wąskich miejsc parkingowych przed domem, na rzecz rozległych reprezentacyjnych podjazdów. Bryła domu bywa coraz częściej odsunięta od bramy wjazdowej, bogato obsadzana zielenią – stanowi zapowiedź ogrodu na tyłach domu.
Szlachecki ład z „Pana Tadeusza”
Aranżacja domu stylizowanego na dwór polski oparta jest na ładzie i porządku. Dbałość o stałość i symetrię dostrzegamy również w wyglądzie nawierzchni.
- Stylizowane budowle często konstruowane są symetrycznie, zatem podczas układania nawierzchni stosuje się wzory symetryczne, czerpiąc inspirację ze starodawnego sposobu układania kamienia – mówi Joanna Kowalik-Siedlecka. – Najczęściej stosowane są charakterystyczne desenie, tzw. „wachlarze” bądź inspirowane starymi założeniami placów miejskich wzory geometryczne.
Do układania ciekawych wzorów nawierzchni warto zastosować kostkę o różnych odcieniach i kształtach. Kostki w kształcie trapezów, prostokątów (np. Piazza, Piccola) układane na przemian, pozwalają na komponowanie okręgów, „wachlarzy”, łuków oraz ścieżek. Przejrzystą kompozycję uzyskamy wykorzystując np. kostkę Krakowską w kolorze pastello z grupy Colormix.
Dzięki subtelnemu melanżowi kolorystycznemu kostka elegancko komponuje się z odcieniem elewacji i elementami wykończeniowymi. Pozwala to na zachowanie ładu i estetyki domu stylizowanego na dwór.
Stałość i tradycja
W przeszłości dwory stanowiły siedzibę i ostoję rodów. Często zdarzało się, że dwór był w posiadaniu jednej rodziny przez trzysta, czterysta lat, przechodził z ojca na syna. Jeśli chcemy, aby budowany dom i jego otoczenie trwało przez pokolenia, warto do układania nawierzchni wykorzystać trwałe materiały. Dobrym przykładem są produkty szlachetne Elegante z linii Libet Decco. Do ich produkcji używane są najlepsze surowce i szlachetne kruszywa: marmur, bazalt, porfir, granit sprowadzane między innymi z Francji i Niemiec. Wyjątkowa technologia płukania sprawia, że powierzchnia kostki zyskuje strukturę naturalnego kamienia, co ułatwia tworzenie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych w połączeniu z naturalnym kamieniem, na przykład granitem.