Renowacja z głową
Zabytkowe kamienice to niejednokrotnie prawdziwe perły architektury. Dbałość o to, by nie zniknęły one z krajobrazu miasta stanowi obowiązek obecnych pokoleń. Tymczasem… Na naszych oczach, wiele wspaniałych budowli ulega nieodwracalnym zmianom. Kruszeją tynki, pojawia się wilgoć, odpadają ozdabiające je detale architektoniczne.
Większość  obiektów zabytkowych w Polsce ma elewacje wykonane zaraz po wojnie -  zrobione na nowo lub poprawione tynkiem cementowo-wapiennym. Ich stan w głównej mierze zależy od stanu technicznego dachu i rynien, gdyż to woda jest głównym czynnikiem powodującym destrukcję większości materiałów budowlanych. Wraz z biegiem czasu, następują procesy naruszające fundamenty, elewacje, a w konsekwencji całą konstrukcję budynku.

To właśnie elewacje jako element budowli najbardziej widoczny, a jednocześnie najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych, ulegają najszybciej procesom degradacji. Jak mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit – niszczenie fasad zależy głównie od materiałów, z jakich zostały wykonane oraz od lokalizacji obiektów w terenie.

Co nowego na rynku
W ochronie zabytków najważniejsza staje się wszechstronność oferty. Różne uwarunkowania podłoża wraz z wymaganiami estetycznymi, stwarzają konieczność zindywidualizowanego doboru materiałów pod kątem każdego konkretnego budynku. Paleta produktów do renowacji zabytków BaumitBayosan stanowi obecnie jedną z najbogatszych, dostępnych na polskim rynku. Połączenie doświadczeń i asortymentu dwóch firm, zaowocowało wyborem najlepszych gatunkowo materiałów. Powstała dzięki temu oferta, mogąca zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Świadectwem jakości materiałów do renowacji BaumitBayosan jest m.in. wyróżnienie przyznane firmie Baumit w kategorii “wysoki stopień przydatności do prac renowacyjnych” podczas V Europejskiej Giełdy Informacji Renowacyjnej w kwietniu 2006 na Wawelu.