10 stycznia br. Komisja Europejska wydała obszerny dokument w sprawie zintegrowanej polityki energetycznej i klimatycznej dla Europy. Zaproponowane w nim działania skupiają się na zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawie konkurencyjności gospodarki europejskiej przy jednoczesnym zapobieganiu zmianom klimatu.

Wzajemnie uzupełniające się działania, które opisane zostały w tym dokumencie, można podzielić na kilka obszarów obejmujących:




  • racjonalne wykorzystanie energii i poprawę efektywności energetycznej*



  • znaczący wzrost wykorzystania OZE (odnawialnych źródeł energii)



  • usunięcie barier i stworzenie konkurencyjnego rynku energii



  • dywersyfikację dostaw energii i zmniejszenie uzależnienia




W wielu miejscach Komisja Europejska podkreśliła znaczenie europejskiej solidarności, która powinna mieć miejsce nie tylko w sytuacjach ekstremalnych, ale także w codziennych działaniach na rzecz realizacji takiej polityki energetycznej.


Konsekwentne i solidarne wdrożenie przez wszystkie kraje członkowskie zaproponowanych działań przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa dostaw energii, poprawi konkurencyjność gospodarki europejskiej, pozytywnie wpłynie na innowacyjność i – dzięki zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych – będzie zapobiegać zmianom klimatycznym. Co ważne, kompleksowa realizacja zaproponowanych działań będzie sprzyjać ochronie konsumentów przed wzrostem cen energii i jej kosztów w budżetach gospodarstw domowych.


Jednym z istotnych sektorów, w którym można uzyskać znaczące oszczędności, w sposób efektywny kosztowo, poprawiając zarazem standard życia mieszkańców, są budynki. Zużywają one, głównie na ogrzewanie, ponad 40 % całej wytwarzanej w UE energii. W Polsce każdego roku moglibyśmy zaoszczędzić nawet 10 mln ton węgla – mówi Maria Dreger, Szef Sekcji Norm i Standardów Rockwool Polska.


Zwłaszcza dla takich krajów jak Polska, termomodernizacja istniejących obiektów budowlanych i lepszy standard energetyczny nowych budynków, są ogromną szansą na oszczędzanie energii i pieniędzy, nowe miejsca pracy oraz zmniejszenie zbyt dużego zużycia energii przez gospodarkę. Między innymi na ten cel są przewidziane pewne środki finansowe z funduszy unijnych.




*„Plan działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej” („Action Plan on Energy Efficiency”) z października 2006 zakłada uzyskanie 20% oszczędności w zużyciu energii do roku 2020.