Kotły kondensacyjne zapewniają najwyższą sprawność cieplną przy ograniczonym zużyciu energii. Są bardziej przyjazne dla środowiska a równocześnie oszczędniejsze dla użytkownika końcowego.

Kocioł kondensacyjny – co to znaczy?

Kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że kocioł pobiera powietrze do spalania z zewnątrz budynku. Zasada działania kotła kondensacyjnego jest oparta na zjawisku skraplania wody zawartej w spalinach, które powstają w momencie spalania paliwa. Zjawisko to nazywa się kondensacją. Kondensacja umożliwia odzyskanie energii, która zostaje przekazana do instalacji, a nie ulega rozproszeniu w postaci pary odprowadzanej przez komin. Dzięki temu systemowi odzyskiwania ciepła, kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością. Porównując je z tradycyjnymi kotłami atmosferycznymi wykorzystują lepiej paliwo, czyli zapewniają niższe koszty ogrzewania. Z kotłami kondensacyjnymi Fondital i Nova Florida można osiągnąć oszczędność od 15% do 30% w zależności od tego jaką temperaturę będzie miała ciepła woda zasilająca. Kotły te osiągają najwyższy stopień oszczędności, kiedy są zainstalowane w układach niskotemperaturowych.

Gama kotłów Fondital

Gama kotłów kondensacyjnych oferowanych przez Fondital obejmuje wersje jednofunkcyjne przeznaczone tylko do celów ogrzewania, lub dwufunkcyjne, z natychmiastową lub akumulacyjną produkcją ciepłej wody.

kociolTahiti Condensing KC, kondensacyjny kocioł wiszący z całkowitym wstępnym mieszaniem, dwufunkcyjny, z natychmiastową produkcją ciepłej wody. W porównaniu z konkurencyjnymi produktami jego atutem jest powiększony wymiennik c.w.u., zbudowany z 26 płyt, co pozwala czerpać korzyści z kondensacji również wtedy, gdy urządzenie jest wykorzystywane tylko do produkcji ciepłej wody użytkowej. Dostępne moce to 24,8, 27,4 i 33,2 kW (50 °C-30 °C).

Tahiti Condensing KR, kondensacyjny kocioł wiszący z całkowitym wstępnym mieszaniem, tylko do celów grzewczych: można go połączyć z zasobnikiem (opcjonalnie) do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dostępne moce to 24,8, 27,4 i 33,2 kW (50 °C- 30 °C). Kocioł jest oferowany również w wersji KRB, wyposażonej w zawór trójdrogowy do podłączenia zasobnika zewnętrznego do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz w wersji KRB-S z płytką elektroniczną do sterowania instalacją solarną.

Firma Fondital oferuje również rozwiązania dla tych wszystkich, którzy potrzebują kotłów o większej mocy. Modułowe, kondensacyjne generatory ciepła instalowane w kaskadzie dochodzą do mocy 510 kW, są wyposażone w odpowiednie tablice elektryczne zabezpieczające każdy kocioł i cały modułowy generator ciepła, zawierają wszystkie podzespoły bezpieczeństwa przewidziane przez obowiązujące normy i przepisy. Są łatwe do sterowania, mają możliwość przekazywania danych do komputera w celu sterowania generatorem w sieci Ethernet lub drogą GSM. Mogą zostać dostarczone z szafą lakierowaną lub stalową (prawą lub lewą). Natomiast moduły bez szafy są wyposażone w sporniki zaczepowe, które ułatwiają przymocowanie modułów w kaskadzie do ściany.