- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Gniazda ssące

1. Rozmieszczenie gniazd ssących

Tu ważne są dwie zależne od siebie sprawy: Zasięg i Wygoda.



Zasięg: standardowy wąż ssący ma długość 9m. Z końcówkami i rurą teleskopową możliwy zasięg to 10m. Zasadą jest instalowanie możliwie najmniejszej liczby gniazd ssących. Praktyka wykazuje, że z punktu widzenia użytkownika najlepsza jest jak najrzadsza zmiana gniazda ssącego. Zasięg wyznacza się przy pomocy sznurka o długości 9m, sprawdzając dostęp do całej przestrzeni od planowanego miejsca na gniazdo.

A jeśli budynku jeszcze nie ma? Teoretycznie najłatwiej jest wyznaczyć położenie gniazda ssącego posługując się planem budynku w następujący sposób: Należy rozewrzeć nóżki cyrkla na odległość odpowiadającą 8,5m w rzeczywistości (np.: przy skali 1:100 – rozstawienie wyniesie 8,5cm). Tak rozwartym cyrklem zakreśla się na planie ćwierć koła wbijając jedną nóżkę w każdym narożniku planu. W środku powstanie na ogół obszar wspólny dla wszystkich ćwierćkoli – w tym obszarze powinno być umieszczone gniazdo ssące. Jeżeli nie ma obszaru wspólnego – należy plan podzielić na kilka części i postępować jak wyżej.

Wygoda: system centralnego odkurzania jest urządzeniem ułatwiającym pielęgnację mieszkania i dlatego będącym codziennie w użyciu. Przy planowaniu i montażu, ważnym jest aby gniazda ssące były rozmieszczone w sposób ergonomiczny – w miejscu łatwo dostępnym i nie zasłoniętym meblami np.: szafą wnękową. Takie miejsca znajdują się np.: poniżej wyłączników oświetlenia. Wysokość umieszczenia gniazd ssących może być różna – tuż nad podłogą lub nieco poniżej wyłączników oświetlenia. Zaleca się umieszczenie gniazd ssących na wysokości od 0,5m do 1m od podłogi. Jest to zgodne z zaleceniami współczesnej estetyki i wygodne w użytkowaniu. System centralnego odkurzania doskonale nadaje się do czyszczenia wnętrza samochodu. Dlatego powinno być przewidziane zainstalowanie gniazda ssącego w garażu. W miejscach gdzie często na podłodze pojawiają się śmieci (np. w korytarzu przy drzwiach wejściowych lub w kuchni przy blacie roboczym, zlewozmywaku) można zamontować gniazdo “automatycznej szufelki”.

 


2. Montaż gniazd ssących

Montaż gniazd na ścianach budowlanych lekkich

W ścianie lekkiej (sklejka, deski, płyty kartonowo-gipsowe) należy wyciąć otwór 6 x 11″ cm. Z tylnej strony wyciętego otworu należy zainstalować płytkę montażową VC-86 z umocowanym na niej kolankiem VC-200 i rurą ssącą. Gniazdo ssące montuje się (przykręca wkrętami) od strony przedniej ścianki tak, że ścianka jest między gniazdem i płytką montażową. Przed przykręceniem gniazda należy podłączyć widełki przewodu sterującego do zacisków gniazda.


 

Montaż gniazd w ścianach betonowych

Przy montażu w ścianach betonowych należy umiejscowić płytkę montażową VC-86, wraz z umieszczonym na niej kolankiem i rurą ssącą, we właściwej pozycji przed zalaniem betonem. Przednia powierzchnia płytki montażowej powinna być równa z powierzchnią ściany. Przewód sterujący powinien być wypuszczony na ok. 10 cm. Należy przewidzieć otwór w betonie na schowanie przewodu sterującego po podłączeniu go do zacisków gniazda ssącego. Podłączenie przewodu sterującego i przykręcenie gniazda ssącego nastąpi po wykończeniu powierzchni ściany. Wlot instalacji ssącej (płytki montażowej VC-86) powinien być zabezpieczony przed dostaniem się betonu do wnętrza.


Montaż gniazd w ścianach z cegły i pustaków

W ścianach z cegły lub pustaków można wykuć kanały do prowadzenia rurociągu. Płytki montażowe i rury wraz z przewodem sterującym unieruchamia się przy pomocy zaprawy murarskiej. Po stwardnieniu zaprawy należy podłączyć przewód sterujący i przykręcić gniazdo ssące.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/gniazda-ssace.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.