- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Grunt to podłoga

Projektowanie wnętrza mieszkania zaczyna się zazwyczaj od wyboru pokrycia podłogowego. W ogólnym wyobrażeniu powinno je cechować: trwałość, łatwość pielęgnacji, pozytywny wpływ na zdrowie oraz ponadczasowa estetyka. Zapewne nie ma podłogi idealnej. Warto jednak poznać właściwości różnych pokryć podłogowych, tak aby zapewnić sobie wieloletni komfort użytkowania i pielęgnacji.


 


Gdy stanowi cena… panele laminowane


Łatwe w montażu, pielęgnacji oraz z reguły tanie panele laminowane są dobrą opcją w przypadku ograniczonych środków finansowych. Materiały z jakich są wykonane mają jednak wypływ na właściwości zdrowotne oraz wygodę eksploatacji. Rdzeń typowej posadzki laminowanej stanowi płyta pilśniowa (tzw. HDF lub MDF) albo płyta wiórowa. Ta ostatnia jest zdecydowanie mniej trwała np. w porównaniu z drewnem, zwłaszcza gdy dochodzi do kontaktu z wilgocią. Zbudowane z materiałów sztucznych panele znacznie odstają od podłóg naturalnych pod względem właściwości termoizolacyjnych, czy zdolności regulacji mikroklimatu otoczenia. Szczególnie uciążliwy może okazać fakt ich dużej akustyczności. Charakterystyczne stukanie jest trudne do wyeliminowania nawet przy zastosowaniu wyciszających materiałów podkładowych w postaci maty (np. z celulozy) lub korka.


Powierzchnię paneli tworzą naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego z żywicą zwane laminatami. Tworzywa dobrze zabezpieczają posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemikaliami, wysoką temperaturą, czy działaniem promieni słonecznych. Jednak kiedy już dojdzie do uszkodzenia warstwy z dekoracyjnym nadrukiem, odsłania się płyta, co wymaga zastosowania masy wypełniającej w kolorze wzoru. W przypadku zniszczenia większej powierzchni pozostaje kupno nowej posadzki.


Pokrycie posadzek laminowanych umożliwia imitację dowolnego gatunku drewna, terakoty czy kamienia. Z drugiej jednak strony sztuczne dodatki sprawiają, że większość, szczególnie tańszych paneli, elektryzuje się i przyciąga kurz. Dlatego też należy je często pokrywać środkami antystatycznymi i regularnie zmywać. Materiały chemiczne stosowane do ich produkcji sprawiają, że bardzo trudno poddają się recyclingowi. Panele laminowane powinny również posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające, iż są bezpieczne dla alergików.


 


Dla poszukujących komfortu… wykładziny


Puszyste i miękkie wykładziny i dywany posiadają wiele zalet wpływających na komfort codziennego użytkowania. Do podstawowych należą ochrona przed hałasem i zimnem. Najczęściej produkowane są z wełny lub włókien syntetycznych: poliamidu, poliestru, polipropylenu lub poliakrylu. Są też wykładziny z mieszanki włókien syntetycznych lub naturalnych i syntetycznych. Rodzaj włókna oraz sposób tkania wpływa na trwałość dywanu, ale także jego cenę. Najtańsze są bawełniane i z polipropylenu, a dużo droższe z wełny.


Sprężyste i przytulne wymagają jednak znacznie większych nakładów pracy przy pielęgnacji, niż inne podłogi. Wykładziny nie są polecane właścicielom zwierząt oraz w domach, w których często bywają goście. Nie wystarczy bowiem je zamieść jak podłogi drewniane, czy „przetrzeć na mokro”. Zaplamienia trzeba usuwać od razu, a w przypadku większych zabrudzeń ich wywabienie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie.


Choć dywan jest ciepły w dotyku, to nie jest to pokrycie uważane za w pełni zdrowe. Jedynie droższe produkty wełniane, jedwabne i bawełniane wykazują właściwości antystatyczne. Są jednak zbyt puszyste i przez to bardzo łatwo gromadzą kurz. Wyroby z tworzyw sztucznych mogą się elektryzować. Dlatego też miękkie pokrycia podłogowe są generalnie odradzane w przypadku osób cierpiących na alergie na roztocza.


Wykładziny i dywany nie stanowią również zakupu na lata. Z czasem uklepują się, blakną oraz, pomimo regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, zwyczajnie brudzą. Zmienia się także dywanowa moda i po kilku latach, nasza wykładzina nie musi już pasować do nowych mebli.


 


Trwałość i naturalność… podłogi drewniane


Zalety podłóg drewnianych są trudne do przecenienia. Naturalne posadzki zapewniają izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako ciepła podłoga oraz izolację akustyczną − tłumienie hałasu. Cenione są ponadto za szlachetny wygląd i niepowtarzalność wzoru. Naturalna podłoga jest również bardzo trwała. Czołowi producenci obejmują swoje wyroby wieloletnią gwarancją, np. w przypadku deski barlineckiej jest to nawet 30 lat.


Podłogi warstwowe słyną dodatkowo z odporności na odkształcenia. Specjalna konstrukcja deski barlineckiej oraz zastosowanie w niej zatrzaskowego złącza, umożliwia drobne ruchy drewna (kurczenie się i pęcznienie) podczas zmian wilgotności i temperatury powietrza. Powoduje to znoszenie naprężeń i przeciwdziała powstawaniu szpecących szczelin. Dzięki tym właściwościom oraz optymalnej grubości deska barlinecka może być układana na wodnym i elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.


Technologia wykonania podłogi sprawia również, że jej montaż jest tak samo szybki, łatwy i czysty (nie trzeba używać kleju) jak w przypadku paneli laminowanych. W razie uszkodzenia, pojedyncze deski można wymienić albo wręcz zdemontować całą posadzkę i ułożyć ją w nowym pomieszczeniu. Optymalna grubość warstwy licowej deski barlineckiej umożliwia kilkukrotną renowację (zeszlifowanie i np. ponowne lakierowanie), która zapewni jej piękny wygląd na kolejne lata. Wysokiej jakości fabryczne wykończenie podłogi (lakier lub olej) gwarantuje trwałość i pożądaną elastyczność jej powierzchni.


Podłogi drewniane mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zbudowane z naturalnych materiałów oddychają regulując mikroklimat wnętrza (szczególnie posadzki olejowane), pozytywnie jonizują powietrze, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Są także łatwe w pielęgnacji – wystarczy je regularnie zamiatać i przecierać wilgotną szmatką. To najlepszy wybór do dziecięcych pokoi i dla osób cierpiących na alergie.


Naturalne posadzki są również w pełni ekologiczne − łatwe w składowaniu i utylizacji, a przez to przyjazne środowisku. Niektórzy producenci dbają też o to aby surowiec pozyskiwany do produkcji podłóg pochodził z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych, o czym świadczą specjalne certyfikaty, np. Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), który posiada Barlinek.


 


Drewniane podłogi mogą być najpiękniejszą dekoracją wnętrza, a ich szeroka oferta sprawia, że bez trudu dopasujemy je do preferowanego stylu aranżacji wnętrza. Są ponadto ponadczasowo modne i nawet po latach użytkowania wyglądają szlachetnie. Na rynku jest ogromny wybór podłóg drewnianych − tylko oferta deski barlineckiej zawiera kilkadziesiąt pozycji, wykonanych z ponad 20 gatunków drewna zarówno europejskich jak i egzotycznych.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/grunt-to-podloga.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.