grzejnik_tece.jpgModel grzejnika należy dopasować do rodzaju instalacji jaką posiadamy w domu oraz charakteru i funkcji pomieszczeń. Budując nowy dom, już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego.

- Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia mocowanie pod parapetem, albo w pobliżu drzwi – czyli tam gdzie straty ciepła są największe – wyjaśnia Andrzej Durda, z firmy TECE, producenta instalacji sanitarnych i grzewczych – Jeśli kaloryfer ma znaleźć się na jednej ze ścian pozbawionej okna, powinniśmy nad nim umieścić dodatkową osłonę. Dzięki temu powietrze będzie się przemieszczać do wnętrza pomieszczenia, a na ścianie nie powstaną czarne i nieestetyczne smugi. Pozostaje jeszcze pytanie jaki grzejnik kupić?

Gorący temat

Jednym z najczęściej wybieranych modeli na rynku są grzejniki płytowo- konwektorowe. Można je stosować w każdym pomieszczeniu, są wydajne, a dodatkowo szybko nagrzewają pomieszczenia np. po obniżeniu temperatury na noc.

Drugą grupą są grzejniki żeberkowe np. żeliwne bądź aluminiowe. Nowoczesne modele w niewielkim stopniu przypominają te znane sprzed kilkudziesięciu lat. Ich podstawową zaletą jest wysoka odporność na działanie korozji. Niestety, tych aluminiowych nie można łączyć z instalacją miedzianą, a żeliwne są dość ciężkie, dlatego lepiej nie montować ich na słabych ścianach.

Grzejniki konwektorowe – oddające ciepło wyłącznie przez konwekcję, powodującą silny ruch powietrza – najlepiej instalować w kanałach pod oknami lub przeszklonymi ścianami. Dzięki temu w miejscach tych utworzy się swego rodzaju kurtyna cieplna, zapewniająca optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są także grzejniki ozdobne – przeznaczone głównie do łazienek, ale także przedpokoi. Oprócz funkcji dekoratorskich znakomicie uzupełniają system ogrzewania i mają wiele zalet praktycznych – można na nich suszyć np. ręczniki.

Podłączenie z góry czy z boku?

Sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju rur zastosowanych do budowy instalacji oraz tego jak zostały poprowadzone – w podłodze czy w ścianie.

- Precyzyjne podłączenie zdecydowanie najłatwiej wykonać, przy użyciu rur wielowarstwowych np. TECEflex – dodaje Andrzej Durda – Są bardzo łatwe w montażu i można je wyginać bez obawy, że pękną. Najbardziej estetyczne jest podłączenie boczne. W tym wypadku nie ma potrzeby przycinania posadzki, a rury są najmniej widoczne.

Możemy także zdecydować się na zastosowanie specjalnych zestawów i zaworów odcinających umożliwiających łatwy demontaż grzejnika bez konieczności opróżniania instalacji np. w trakcie sezonowych i gruntownych porządków w domu.