Wola nie od dziś przyciąga największych polskich i zagranicznych inwestorów. Burmistrz, Marek Andruk, uważa, że firmy, lokując tu swoje biznesowe przedsięwzięcia, przede wszystkim biorą pod uwagę położenie dzielnicy w pobliżu centrum, dobry układ komunikacyjny oraz istniejącą infrastrukturę społeczną.

Na rynku nieruchomości wyróżnia się wschodnią i zachodnią Wolę. Wschodnia jej część to strefa biznesu, która stopiła się już z centrum. Według Waldemara Kani, szefa Mansion & House Nieruchomości, jeśli określamy obecne granice ścisłego centrum miasta, to od wschodu jest ono ograniczone Skarpą Wiślaną, natomiast jego zachodniej granicy nie wyznacza Aleja Jana Pawła II, która administracyjnie oddziela Wolę od Śródmieścia, ale ulica Towarowa.

Zachodnia część dzielnicy obrasta licznymi osiedlami mieszkaniowymi. Pomimo swojego dawnego przemysłowego charakteru ten rejon miasta zyskał uznanie wielu inwestorów. Grzegorz Barbachowski, prezes firmy Home Invest budującej przy ulicy Jana Kazimierza 64 osiedle Wola Prestige, potwierdza, że lokalizacja stwarza duże możliwości dla wygodnego życia mieszkańców i dlatego inwestycja realizowana jest właśnie tutaj. – W ponad 550 mieszkaniach na naszym osiedlu zamieszka około 1000 osób, dla których bliskość centrum ma duże znaczenie. Wola nie jest nową dzielnicą i dlatego jej przewagą jest dobra infrastruktura i komunikacja. Standard powstających tu osiedli gwarantuje przyszłym mieszkańcom komfortowe zamieszkiwanie. Powstają strzeżone kompleksy z terenami wokół budynków zagospodarowanymi zielenią, placami zabaw i lokalami usługowo-handlowymi – komentuje.

Także władze miasta zaplanowały przeprowadzenie na Woli kilku dużych przedsięwzięć. Projekt zagospodarowania terenu, który powstał w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy na zlecenie Urzędu Miasta przewiduje stworzenie na skrzyżowaniu ulic Okopowej, Leszno i Al. Solidarności Placu Wolskiego, przypominającego przedwojenny Kercelak, który istniał u zbiegu ulic Leszno, Ogrodowej i Okopowej. Przy placu, który będzie miał charakter pieszo-handlowy, miałby powstać ciąg kamiennic o wysokości od 8 do 10 kondygnacji, a pomiędzy ulicą Leszno i Aleją Solidarności – 150 metrowy wieżowiec.

W projekcie przewidziano też zachowanie przedwojennego przebiegu części wolskich ulic: Stawki, Niskiej, Anielewicza (dawnej Gęsiej), Wolność, Żytniej, Leszno, Chłodnej, Grzybowskiej, Przyokopowej, Wolskiej, Dzielnej i Kaczej.

Plany przewidują też schowanie ulicy Okopowej w 900 metrowym tunelu. Dzięki temu miasto zyska prawie kilometrowy pas o szerokości 200 m pod zabudowę. Za skrzyżowaniem z ulicą Grzybowską zaczynać się będzie rampa, po której Towarowa schodziłaby pod Al. Solidarności. Tunel kończyłby się w rejonie skrzyżowania Okopowej z ulicą Wolność. Projekt można obejrzeć do 16. grudnia na XVII piętrze Pałacu Kultury.

Komunikację w dzielnicy usprawni bezkolizyjna Trasa N-S, która połączy odcinki dróg krajowych S2 i S8 i będzie stanowiła obwodnicę centrum miasta. Na jej całej długości przewiduje się ruch dwujezdniowy z jezdniami o trzech pasach ruchu. Trasa przebiegać będzie od ulicy Marynarskiej, przetnie ulicę Woronicza, ulicę Żiwrki i Wigury, Grójecką i Al. Jerozolimskie, przejdzie estakadą na torami w Odolanach, przetnie ulicę Wolską i Górczewską, przejdzie estakadą nad torami koło Wola Parku i dojdzie do Trasy Armii Krajowej. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przewidział termin realizacji inwestycji na lata 2010-12.

Wolę obejmie też druga linia metra, która prowadzić będzie od ulicy Świętokrzyskiej, przez Prostą do Górczewskiej. Oddanie centralnego odcinka drugiej linii metra planowane jest przed Euro 20012.

Ponadto Urząd Dzielnicy Wola jest w trakcie budowy pierwszej w Warszawie dwupoziomowej sali gimnastycznej, która ma zostać ukończona w przyszłym roku. Obecnie w dzielnicy istnieją cztery nowe baseny i dwie hale sportowe, ale powstający obiekt będzie jednym z największych w mieście. Znajdą się w nim m.in. sale do zajęć sportowych, treningów siłowych i ćwiczeń fitness oraz sala gimnastyczna o wymiarach boiska 20×40 m przystosowania do rozgrywania meczy piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki. Dzięki wyposażeniu obiektu w stałe trybuny dla publiczności Wola zyska kolejne miejsce do organizowania masowych imprez sportowych.