- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Jak impregnować drewno

Nie wszystkie gatunki drewna nadają się w takim samym stopniu do impregnacji. Najczęściej wykorzystywana w Polsce sosna jest podatna na nasycenie impregnatami. Droższy, lecz jednocześnie trwalszy dąb, już tak podatny nie jest – jego impregnacja może okazać się nieskuteczna.

Najpopularniejsze gatunki drewna

Sosna – drewno łatwe w obróbce i łupliwe, stosunkowo trwałe i odporne na działanie wilgoci, dzięki znacznej zawartości żywicy. Dobrze przyjmuje impregnaty i lakiery. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie i stolarstwie (nadaje się na więźby dachowe i konstrukcje szkieletowe).

Świerk – drewno o barwie białej z żółtym odcieniem, z wyraźnymi słojami, trudno obrabialne. Materiał miękki, sprężysty i kruchy. Nadaje się do malowania i licowania. Stosowane w budownictwie, stolarstwie, do produkcji najwyższej jakości papieru.

Modrzew – drewno z wyraźnymi słojami, bardzo trwałe, trudno obrabialne. Doskonały materiał na parkiety i boazerie oraz do wyrobu mebli i galanterii.

Dąb – drewno o dużej twardości i wytrzymałości, bardzo trwałe, trudno obrabialne. Nadaje się do malowania i bejcowania. Stosowane w budownictwie, meblarstwie i do wyrobu fornirów. Idealny materiał na posadzki.

Buk – drewno o barwie białej, z wyraźnymi słojami, ze skłonnością do pęcznienia i pękania, bez impregnacji nietrwałe. Dobrze nadaje się nadaje się do impregnowania, ale jest nietrwałe i w miejscach narażonych na wilgoć łatwo ulega zniszczeniu przez grzyby i owady. Stosowane do wyrobu mebli, klepek podłogowych.

Jesion – drewno o barwie jasnożółtej, wytrzymałe, twarde, trudno obrabialne i sprężyste. Ze względu na ładny rysunek stosowane często jako materiał na boazerię ścienną.

Oprócz wybrania odpowiedniego gatunku należy zainteresować się stanem naszego materiału. Drewno, które chcemy impregnować powinno być czyste, surowe, pozbawione kory i łyka, bez śladów działania szkodników (larwy owadów, grzyby). Zszarzenie drewna jest również jego wadą.

Najlepiej wybierajmy drewno, które nie jest zanadto wysuszone (wchłonie więcej impregnatu niż podaje producent), ani też zbyt „mokre” – świeżo ścięte. Idealnym materiałem jest drewno sezonowane, którego wilgotność znajduje się poniżej punktu nasycenia włókien (ok. 28%).

Elementy drewna, które zamierzamy zabezpieczyć powinny być poddane ostatecznej obróbce (przycinaniu, szlifowaniu) jeszcze przed impregnacją. W przypadku, gdy zmuszeni jesteśmy przeciąć zaimpregnowany element, pamiętajmy, aby w miejscu, gdzie drewno jest surowe, ponownie je zabezpieczyć.

Jak wybrać dobry impregnat?
Ostatnim elementem przygotowania do impregnacji jest wybór samego impregnatu, który z uwagi na bardzo szeroką ofertę na rynku, może okazać się trudny.

Należy pamiętać o tym, żeby wybierać produkty bardzo dobrej jakości, rekomendowane przez ekspertów i jednocześnie najlepiej spełniające wymagania, jakie stawiamy impregnowanemu materiałowi.

Zarówno impregnaty zalecane do malowania drewna nieoszlifowanego, jak i lakierobejce (łączące w sobie lakier i bejcę), stosowane do materiału ostatecznie obrobionego, dzięki bogatej palecie kolorów zapewniają wyjątkowe efekty estetyczne.
Nowoczesne impregnaty takie jak Altaxin, Altaxin Lakierobejca, Altaxin Woskowy zapewnią drewnu kompleksową ochronę przed grzybami, pleśniami, owadami i czynnikami atmosferycznymi, a przez to wydatnie podniosą trwałość drewna użytkowanego w domu i ogrodzie.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/jak-impregnowac-drewno.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.