Tradycyjny styl  
Roben_przyg_podloza.jpgPodstawową cechą cegieł i płytek klinkierowych jest ich wyjątkowa trwałość mierzona w setkach lat. Mijający czas i zmienne, często skrajnie, warunki atmosferyczne nie są w stanie wpłynąć na ich wygląd i barwę. Ale nie tylko o trwałość chodzi. Wielowiekowa obecność klinkieru w architekturze europejskiej przyzwyczaiła nas do widoku ceglanych  budynków. Wnętrza z widoczną na ścianach surową cegłą to miejsca o swoistym klimacie, uspokajającym, harmonijnym stylu. Na szczęście można go przywołać również w domach i wnętrzach zbudowanych według innych, nowocześniejszych technologii. A to dzięki ceramicznym płytkom ściennym.

Zamiast tapety
Zaczęło się od doskonałej ochrony ścian. Dzięki niewielkiej masie, płytki wykorzystywano Roben_fugowanie.jpgprzy renowacji wieloletnich elewacji, a także jako wierzchnią warstwę (zamiast tynku) po założeniu ocieplenia budynku. Tak przygotowana ściana wizualnie niczym nie różni się od murowanej z cegieł klinkierowych.

Dzisiaj płytki ceramiczne to szeroka paleta dostępnych barw, odcieni i faktur. Niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne płytek wykorzystali projektanci, otwierając im drogę „na salony”. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań stosowanych dotąd wewnątrz pomieszczeń – tapety, farby, boazerii. Różnorodność i trwałość płytek ceramicznych stwarza dodatkowe możliwości niebanalnych aranżacji pomieszczeń mieszkalnych, handlowo-usługowych czy też biurowych. Estetyczny montaż ułatwiają dostępne płytki kątowe. Z powodzeniem mogą zastąpić glazurę i terakotę. Świetnie Roben_klejenie.jpgsprawdzają się jako materiał wykończeniowy w kuchniach, łazienkach i holach wejściowych – ale również w aranżacji pomieszczeń reprezentacyjnych, jak np. w salonach z kominkiem. Walory estetyczne to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Pomieszczenia wykończone płytkami klinkierowymi gwarantują, że zachowają swój świeży wygląd przez wiele lat.

Ścienne płytki klinkierowe
Nowoczesne klinkierowe płytki ścienne doskonale nadają się do modelowania i aranżacji również domowych wnętrz. Dostępna jest bardzo bogata kolorystyka (m.in.: perłowo-biały, kredowo-biały, naturalny, czarny, czerwony, jasnoczerwony, żółty-piaskowy, liść jesienny, brązowo-niebieski, brązowo-czerwony, czerwono-niebieski). W standardzie znajdują się 22 kolory. Do tego dochodzą różne sposoby wykończenia powierzchni (gładkie, ryflowane, łupane, rustykalne, piaskowane, cieniowane, glazurowane). Röben oferuje Roben_naroznik.jpgponadto specjalne płytki kątowe oraz do naroży.

Prosty montaż
Płytki nie są murowane, ale naklejane odpowiednią zaprawą na ściany lub warstwy izolacyjnej. Przygotowane podłoże musi być czyste, gładkie i nośne. Z powierzchni tynkowych należy usunąć wybrzuszenia oraz, w razie potrzeby, uzupełnić tynk. Stare powłoki malarskie mogą pozostać (o ile nie są zniszczone). Ważne, aby przed ułożeniem płytek odpowiednio zagruntować podłoże. Nakleja się je wzdłuż linii pomocniczych, zawsze od naroży – zostawiając ok. 10-12 mm przerwy na spoiny.

 

Zdjęcia zamieszczone w artykule – Röben

Podobne wpisy: