Niezwykłe żarówki


Tradycyjne żarówki już chyba na zawsze pozostaną symbolem sztucznego światła. Są dobrze znane i od niemal stu lat są stałym gościem w większości mieszkań. Nie są jednak pozbawione wad.


- Tradycyjne żarówki jedynie pięć procent energii przetwarzają w światło, pozostałe dziewięćdziesiąt pięć procent oddawane jest w postaci ciepła. Żarówki charakteryzują się też stosunkowo niską trwałością, świecą średnio przez tysiąc godzin – mówi Andrzej Wiśniewski, ekspert firmy OSRAM. Nie oznacza to jednak, że stosowanie żarówek nie ma sensu. Producenci oświetlenia oferują konsumentom wiele rodzajów żarówek o dodatkowych właściwościach. Przykładem są żarówki ACTIVE i RELAX firmy OSRAM, pokryte od wewnątrz warstwą mikrocząsteczek, dzięki którym wytwarzają jasnoniebieskie światło sprzyjające koncentracji lub relaksujące światło o barwie żółto-pomarańczowej.


Alternatywą dla tradycyjnych żarówek są między innymi żarówki halogenowe dostępne w wersjach na napięcie 230 V.


- Działają one podobnie jak tradycyjne żarówki, jednak dzięki wprowadzeniu do bańki żarówek halogenu, czyli pierwiastka takiego jak fluor, uzyskano znaczne wydłużenie trwałości żarnika – wyjaśnia Andrzej Wiśniewski. Markowe żarówki halogenowe wytwarzają nawet o połowę więcej światła niż żarówki tradycyjne o tej samej mocy. Swoją popularność zawdzięczają jednak głównie niewielkim rozmiarom, dzięki którym mogą służyć jako dyskretne oświetlenie ogólne (zamontowane np. w listwach pod sufitem) lub akcentujące.

Zysk dla kieszeni i środowiska

Sztandarowym produktem ilustrującym możliwość oszczędności energii w domu są świetlówki kompaktowe. Wprowadzone zostały przez firmę OSRAM w 1985 roku i obecnie coraz częściej zastępują żarówki.


- Podstawową zaletą świetlówek jest pięciokrotnie niższe zużycie energii niż w przypadku tradycyjnych żarówek, możliwe dzięki zupełnie innemu sposobowi wytwarzania światła. Inwestycja w zakup świetlówek kompaktowych opłaca się tym bardziej, że świecą nawet piętnaście razy dłużej niż zwykłe żarówki – mówi Andrzej Wiśniewski. – Stosowane przez renomowanych producentów technologie gwarantują, że świetlówki kompaktowe wytwarzają światło o takiej samej barwie jak żarówki i działają niezawodnie niezależnie od liczby włączeń i wyłączeń.


 Szczególnie istotny dla wszystkich osób dbających o estetykę mieszkania, jest fakt, że nowoczesne świetlówki kompaktowe, takie jak DULUX SUPERSTAR CLASSIC firmy OSRAM, mają elegancki kształt klasycznej żarówki.


LED – światła przyszłości


Diody elektroluminescencyjne to według ekspertów przyszłość oświetlenia.


- Do ich zalet należą przede wszystkim niewielkie rozmiary, minimalne zużycie energii, możliwość wytwarzania kolorowego światła, duża wytrzymałość, niska temperatura diod oraz ich trwałość kilkudziesięciokrotnie (nawet 50 razy) przekraczająca trwałość tradycyjnych żarówek – mówi Andrzej Wiśniewski.


Diody LED powszechnie stosowane są do oświetlenia dekoracyjnego, zarówno obiektów architektonicznych, jak i wnętrz. Oryginalne udekorowanie mieszkania umożliwiają takie lampki, jak DECOSPOT LED firmy OSRAM. Można je bez problemu „wkręcić” w miejsce tradycyjnej żarówki lub zamontować zamiast żarówki halogenowej dodając mieszkaniu kolorowego blasku.


Biorąc pod uwagę ich zalety, diody LED prawdopodobnie zastąpią w przyszłości żarówki. Już dzisiaj moduły LED OSTAR firmy OSRAM świecą tak mocno jak żarówka halogenowa o mocy 50 watów. Oparte na nich źródła światła będą dostępne na rynku jeszcze w tym roku.


 


Żarówki tradycyjne – świecą dzięki rozgrzanemu, wolframowemu żarnikowi




  • Znane, proste w użyciu i tanie



  • Zużywają dużo energii i mają niską trwałość


(średnio 1000 godzin)




  • Dostępne w wersjach wytwarzających


światło o różnych barwach


Żarówki halogenowe – świecą dzięki rozgrzanemu, wolframowemu żarnikowi. Do bańki żarówki wprowadzony jest halogen – pierwiastek z grupy fluorowców




  • Niewielkie rozmiary




  • Trwałość sięgająca 5000 godzin



  • Świecą nawet o połowę mocniej niż zwykłe żarówki



  • Należy zwracać uwagę by kupowane żarówki halogenowe były wyposażone w bezpiecznik i filtr UV


Świetlówki kompaktowe – wytwarzają światło dzięki wyładowaniom elektrycznym w parach rtęci o niskim ciśnieniu




  • Zużywają 80% mniej energii niż zwykłe żarówki




  • Średnia trwałość wynosi od 6 do 15 tysięcy godzin



  • Od niedawna dostępne są w kształtach tradycyjnej żarówki



  • Markowe świetlówki kompaktowe wytwarzają światło o barwie światła tradycyjnej żarówki


Diody LED – emitują światło w wyniku ruchu elektronów
w materiale półprzewodnikowym




  • Są najoszczędniejszym źródłem światła,


o trwałości sięgającej 50 tysięcy godzin




  • Są niewielkie, odporne na wstrząsy i nie nagrzewają się



  • Mogą wytwarzać kolorowe światło,


idealne do celów dekoracyjnych




  • W przyszłości będą świecić równie mocno jak żarówki