lars_sala.jpgWyposażenie i wystrój wnętrz użytkowych, biur czy sal konferencyjnych musi sprzyjać efektywnej pracy osób, które spędzają w nich najwięcej czasu. Tylko właściwa kolorystyka, ergonomiczne meble, a jeszcze bardziej – odpowiednia temperatura i cyrkulacja powietrza, mogą wpływać na wysoką jakość pracy i koncentrację pracowników.

Co wiemy o roli technologii klimatyzacyjnej w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych? Czy jest ona tam w ogóle potrzebna? Jakie są zalety klimatyzacji? I jak należy o nią dbać, by była użyteczna, a nie kłopotliwa?

W pomieszczeniach biurowych może przebywać od kilku do kilkunastu osób, natomiast w salach konferencyjnych  – nawet kilkadziesiąt. W tak dużych grupach ważna jest współpraca, a więc i wzajemne pozytywne nastawienie. Jednak w miejscach, w których jest zła wentylacja powietrza wzrastają tylko negatywne odczucia i rozdrażnienie. Praca jest udręką, nie ma miejsca na kreatywność i jakąkolwiek aktywność, a uczestnictwo nawet w najciekawszym sympozjum staje się nie lada wyzwaniem.

Odpowiednie warunki
lars_konferencja.jpgPracodawcy wymagają, by ich załoga osiągała jak najlepsze wyniki, by pracownicy wykazywali się inicjatywą, współpracowali sprawnie i efektywnie. Organizatorzy konferencji i sympozjów tygodniami przygotowują się do wystąpień i chcą, by uczestnicy w pełni skorzystali z zaprezentowanej wiedzy. Wszystko to jest możliwe, jeżeli stworzone zostaną właściwe warunki. – Z badań wynika, że optymalna temperatura dla ludzi pracujących w biurach mieści się w przedziale  23 – 26°C. Zainstalowana klimatyzacja nie tylko reguluje temperaturę, ale także zapewnia odświeżone powietrze, dzięki czemu mamy lepsze samopoczucie. Zwiększa się nasza aktywność i poprawia kondycja – mówi Paweł Kulpa z firmy LARS, oferującej m.in. urządzenia klimatyzujące. – Takie rozwiązanie, w postaci instalacji klimatyzacyjnej, zapewni najbardziej komfortowe warunki do pracy – dodaje Kupla.

Klimatyzacyjna higiena
Aby urządzenie klimatyzacyjne spełniało swoją funkcję przez długi czas, należy je odpowiednio przygotować do działania. Zwłaszcza na okres letni, kiedy bywa najbardziej potrzebna. Jak to robić? – Przede wszystkim należy zadbać o jej czystość i regularnie, nie tylko w lecie, wymieniać lub czyścić filtry. Jeżeli nie będziemy tego robić, filtry staną się siedliskiem bakterii i zarazków, takich jak np. bakterie legionellozy. – ostrzega przedstawiciel firmy Lars i radzi, by sprawdzać stan klimatyzacji, jej położenie i szybkość ustawionego nawiewu:  – Prędkość powietrza w strefie, gdzie przebywają ludzie powinna wynosić: 0,2–0,5 m/s – dodaje.

Jakie urządzenie wybrać?
lars_klima.jpgRynek klimatyzacyjny jest dość rozbudowany. Mamy do wyboru wiele różnych urządzeń, ale które będzie najlepsze? – Mamy w ofercie sprawdzone klimatyzatory FUJIAIRE – ścienne, ścienno-sufitowe i kasetonowe. Ścienne instalacje są wyposażone w bio-filtry, które likwidują bakterie oraz wyłapują kurz. Dzięki odpowiedniej konserwacji tych filtrów, bakterie i kurz nie przedostają się do powietrza, a jonizatory wypełniają pomieszczenia naturalnym powietrzem – wyjaśnia Paweł Kulpa. – Innowacją, jaką wprowadziliśmy do oferty, jest specjalna przystawka do klimatyzatorów FUJIAIRE TELE, która umożliwia sterowanie klimatyzacją przez telefon. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala schłodzić  pomieszczenia jeszcze przed naszym przybyciem. – wyjaśnia Kulpa.

Właściwie konserwowana klimatyzacja zapewnia nie tylko odświeżone powietrze i optymalną temperaturę, ale także czystość. Odpowiednio przygotowane wnętrze,  otoczenie i warunki pracy przekładają się na nastroje wśród pracowników, ich zapał i siłę do działania.