Chodzi o zaprojektowanie Narodowego Centrum Sportu na 39 ha wokół Stadionu Dziesięciolecia. Konkurs podzielono na trzy części. Pierwsza – na zaprojektowanie Stadionu Narodowego z zadaszonymi trybunami na 70 tys. widzów wraz z parkingami podziemnymi i naziemnymi (będą musiały pomieścić aż 10 tys. samochodów!) oraz dwoma boiskami treningowymi i zespołem kortów tenisowych. Drugi konkurs obejmuje projekt hali widowiskowo-sportowej, hotelu wraz z centrum biznesowym, domem sportu (ma się tu przeprowadzić m.in. Ministerstwo Sportu) oraz budynkiem biurowo-usługowym. W trzecim trzeba przedstawić wizję basenu olimpijskiego wraz z aquaparkiem. – wymienia Gazeta Wyborcza.
Hotel może mieć nawet 120 m – to najwyższy budynek, jaki ma powstać na prawobrzeżnej stronie Wisły (dla porównania hotel Marriott ma 140 m wysokości). Miejsce na ten obiekt wyznaczono u zbiegu Wybrzeża Szczecińskiego i kolejowego mostu średnicowego. Będzie dwa razy wyższy od stadionu, którego dach ma nie przekroczyć 60 m (to tyle co 16-piętrowy blok). Miejsc pozostałych obiektów tak dokładnie nie wyznaczono – zadaniem architektów jest jak najlepiej wykorzystać teren. W konkursie 45 proc. punktów można zdobyć za walory architektoniczne budynków, drugie tyle – za rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne, a ostatnie 10 proc. – za oszczędność zaprojektowanych budynków w eksploatacji.
- Zgłosiło się już dziewięć firm, dziesięć kolejnych pobrało materiały. Są to pracownie zarówno z kraju, jak i z zagranicy – informuje Marta Fijałkowska, rzeczniczka Centralnego Ośrodka Sportu, który organizuje konkurs. 11 lipca wybierze te pracownie, które spełnią warunki dotyczące m.in. stabilności finansowej i doświadczenia. Wybrani będą mieć trzy miesiące na przedstawienie projektu. – czytamy w Gazecie Wyborczej.