Wybór odpowiedniej zaprawy klejącej do płytek ceramicznych to tylko z pozoru proste zadanie. Pół biedy, gdy całość prac zlecimy fachowcowi – wtedy przynajmniej teoretycznie, nie musimy się o nic martwić. Ale jeżeli chcemy zabrać się za to samemu, warto przeczytać poniższe wskazówki.

- Podział klejów do płytek ceramicznych można sprowadzić do wyróżnienia trzech zasadniczych kategorii produktów ze względu na: typ podłoża, czas schnięcia i rodzaj płytek. Właściwie wszystkie niezbędne informacje tj.: zastosowanie, czas schnięcia, wymagania termiczne, wydajność czy sposób przygotowania możemy odnaleźć na opakowaniu. A w przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do sprzedawcy, który z pewnością udzieli fachowych informacji – radzi Michał Wojtan, z białostockiego marketu budowlanego Benmar.

klej

(Wybór spoiw na rynku jest olbrzymi, fot. Benmar)

Kupując klej musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mają realny wpływ na wybór określonego rodzaju zaprawy. Warto też poznać tajemnicze – na pierwszy rzut oka – oznaczenia, które znajdziemy na opakowaniu każdego produktu. – Ich prawidłowe rozszyfrowanie pozwoli nam wybrać odpowiedni produkt – dodaje.

Jak informuje przedstawiciel Benmaru, producenci wyróżniają trzy typy klejów do płytek ceramicznych: C – kleje cementowe stanowiące mieszaninę spoiw wiążących hydraulicznie kruszyw i dodatków organicznych, klej przed użyciem należy połączyć z wodą; D – kleje dyspersyjne – stworzone na bazie spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych – klej gotowy do użycia od razu oraz R – kleje na bazie żywic reaktywnych – mieszanina żywic syntetycznych, wypełniaczy mineralnych i dodatków organicznych twardniejąca wskutek reakcji chemicznej, dostępne w wersjach jedno- lub wieloskładnikowych.

Każdy z nich może występować w różnych klasach odpowiadających konkretnym właściwościom. Klasy zostały oznaczone w następujący sposób: C1 – kleje normalnie wiążące, C2 – kleje o podwyższonych parametrach, F – kleje szybkowiążące, T – kleje o zmniejszonym spływie, E – kleje o wydłużonym czasie otwartym, S1 – kleje odkształcalne, S2 – kleje o wysokiej odkształcalności.

- Do najpopularniejszych miejsc stosowania płytek w domu bez wątpienia należą ściany i podłogi – w kuchni, łazience, przedpokoju, na schodach, tarasie i garażu. W zależności od konkretnego miejsca powinniśmy precyzyjnie więc dobrać klej – np. umieszczając płytki na tarasie należy użyć produktu wodo i mrozoodpornego, o dodatkowych właściwościach elastycznych – dzięki temu pytki nie popękają – zauważa sprzedawca.

Wybierając zaprawę, której użyjemy wewnątrz pomieszczeń – w łazience czy kuchni – w zupełności wystarczy nam klej o podstawowych właściwościach – z pewnością wodoodporny, ale już niekoniecznie mrozoodporny. Jeżeli natomiast chcemy przyklejać płytki na ścianach, musimy odszukać spoiwo cechujące się obniżonym spływem. Z kolei w miejscach, których z różnych względów nie możemy na dłuższy czas wyłączyć z użytkowania, np. przedpokój czy schody, najbardziej odpowiednim rodzajem kleju będzie ten, odznaczający się krótkim czasem wiązania.

- Oprócz miejsca, w którym będziemy prowadzić prace, równie istotny przy prawidłowym doborze kleju, jest również rodzaj podłoża, do którego będziemy przyklejali płytki. Zwykle umieszczamy je bezpośrednio na ścianach nieotynkowanych lub otynkowanych. Takie podłoża nie stanowią dużego problemu pod względem przyczepności i można stosować do nich podstawowe rodzaje klejów – uważa Michał Wojtan z Benmaru.

Inaczej rzecz się ma w przypadku płyt gipsowo – kartonowych, np. oklejając wykonane z nich półki w łazience. – Płyty mogą się odkształcać podczas codziennego użytkowania, a zatem musimy zastosować zaprawy elastyczne, a dodatkowo o wydłużonym czasie otwarcia, co przy okazji znacznie ułatwi nam pracę podczas precyzyjnego układania płytek – dodaje.

Coraz popularniejsze – zwłaszcza w domach jednorodzinnych – jest ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Takie podłoża narażone są na znaczne różnice i skoki temperatur dlatego istotne jest, aby do klejenia płytek w takich miejscach używać kleju elastycznego, nadążającego za odkształceniami wynikającymi z wahań temperatury.

- Podłoża takie jak np. ściany brodzika, lamperie, miejsca zawierające stare kleje czy izolacja, to miejsca szczególnie trudne do klejenia płytek, dlatego w każdym z nich powinno się stosować wyłącznie zaprawy o podwyższonej przyczepności – zauważa doradca klienta.

Ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest rodzaj płytek oraz ich wielkość. Niektóre cechuje duża nasiękliwość. Do ich zamocowania trzeba więc zastosować spoiwo z białego cementu. W ten sposób unikniemy przebarwień, które mogą wystąpić, w przypadku użycia zwykłego, szarego kleju. Do płytek o małej nasiąkliwości powinno się z kolei stosować specjalne zaprawy do tego typu płytek.