- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Kuchenny kocioł

Aby kocioł nie raził w oczy

Przy wyborze między łazienką a kuchnią, za tym drugim pomieszczeniem przemawia łatwy dostęp do urządzenia. Przede wszystkim jednak kuchnia jest pomieszczeniem większym od łazienki, co oznacza większą swobodę w wyborze miejsca montażu kotła. Jeżeli w wybranym przez nas miejscu umieścimy estetyczne urządzenie, efekt powinien nas w pełni usatysfakcjonować. Obecnie duża część kotłów oferowanych na rynku jest produkowana właśnie z myślą o instalacji w pomieszczeniach często odwiedzanych przez domowników. Są niewielkie i co równie istotne – ciche. Wiszące kotły gazowe, takie jak MCR i City firmy De Dietrich, charakteryzują się nowoczesnym designem pozwalającym na estetyczne wkomponowanie ich np. w ciąg szafek kuchennych. Montując taki kocioł nie zaburzymy wystroju wnętrza i zapewnimy sobie wygodny dostęp do samego urządzenia. 

 

Jaki kocioł w jakiej kuchni?

Wybierając kocioł do naszej kuchni, powinniśmy mieć na uwadze również czysto praktyczne względy. Specjaliści w tym przypadku zalecają montaż kotłów z zamkniętą komorą spalania. Mogą to być kotły kondensacyjne takie jak MCR i INNOVENS firmy De Dietrich albo kotły „tradycyjne” w specjalnych wersjach, takich jak kocioł CITY oznaczony symbolem FF. Możemy oczywiście zdecydować się na zakup kotła z otwartą komorą spalania, wymaga on jednak odpowiedniego napływu powietrza do pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Oznacza to konieczność wykonania otworu nawiewnego, czego efektem może być nadmierne wychłodzenie pomieszczenia. Kotły z zamkniętą komorą spalania czerpią powietrze z zewnątrz za pomocą specjalnego przewodu koncentrycznego, którym również są usuwane powstałe spaliny. Nie pobierają więc powietrza z pomieszczenia, nie wymagają stosowania nawiewu i nie zasysają tłustych oparów kuchennych. Kupując kocioł pamiętajmy również o opłatach za gaz. Możemy je znacząco zredukować wybierając nowoczesny kocioł kondensacyjny. Pracuje on dużo efektywniej od tradycyjnego urządzenia, a największe oszczędności generuje w przypadku współpracy z coraz powszechniej stosowanym w kuchniach ogrzewaniem podłogowym.

 

Ciepło i wygodnie

Jeżeli kocioł ma służyć do ogrzewania wody użytkowej, umieszczając go w kuchni zapewniamy sobie szybki dopływ ciepłej wody do kuchennych kranów. W mieszkaniu, urządzenie takie na ogół znajduje się także wystarczająco blisko kranów łazienkowych. Sytuacja może jednak wyglądać inaczej w przypadku domów jednorodzinnych. Żeby ciepła woda była szybko dostępna w całym domu, warto zastosować tzw. cyrkulację ciepłej wody. Aby zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody korzystne jest również, szczególnie przy większej liczbie domowników, zainstalowanie kotła z kilkudziesięciolitrowym zasobnikiem.

Tym, co często w największym stopniu decyduje o naszym zadowoleniu z jakiegokolwiek urządzenia jest to, jak sprawdza się ono w codziennej eksploatacji. Aby kocioł nie sprawiał nam problemów i dobrze spełniał swoje zadania, powinniśmy wybrać urządzenie dobrej jakości, wyposażone w automatykę pozwalającą na prostą obsługę. Konsole oferowane do kotłów De Dietrich pozwalają np. na ustawienie pracy kotła w zależności od pory dnia i dni tygodnia. We współpracy z czujnikiem pokojowym dostosowują temperaturę pomieszczenia, w którym zamontowano czujnik do aktualnych warunków. Możemy być wtedy pewni, że jeżeli temperatura na dworze spadnie, kocioł zacznie pracować z większą mocą, tak by nasz pokój się nie wychłodził.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/kuchenny-kociol.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.