- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Kupno paneli podłogowych

Kupno paneli wbrew pozorom nie jest takie proste. Bardzo łatwo można kupić towar pozornie ładny i solidny, a w rzeczywistości nie nadający się praktycznie do użycia. Chcielibyśmy oszczędzić Państwu nieprzyjemności związanych z zakupem paneli podłogowych i postaramy się odpowiednio Państwa nakierować, a więc…

Trzeba się zastanowić, jaki konkretny kolor panela będzie nam pasował do wystroju wnętrza. W tym celu koniecznie trzeba się udać do specjalistycznego sklepu z panelami i poprosić o zaprezentowanie wszystkich kolorów i wzorów paneli i zdecydować się na jeden (lub kilka – łączenie paneli kolorami też jest dobrym pomysłem) z nich. Gdy nie możecie się Państwo zdecydować na jeden kolor/ wzór, to proponuje wybrać kilka odpowiadających Wam paneli i zakupić po sztuce każdego. W domu można lepiej dopasować kolor podłogi biorąc pod uwagę wystrój wnętrza. Przy kupnie (wyselekcjonowanych w domu) paneli będzie można zwrócić nie wybrane panele. Najlepiej jednak ustalić to ze sprzedawcą w wybranym sklepie.

Teraz, gdy wybraliśmy już ewentualny kolor, musimy wiedzieć, jaką wytrzymałość na ścieranie musi posiadać nasza podłoga. Aby dokonać wyboru proszę skorzystać z tabeli poniżej. Jeżeli chcą Państwo używać paneli w pomieszczeniach takich jak sypialnia, radzę mimo tabeli zakupić panele o ścieralności 10000 obrotów. Koszt jest niewiele większy, a panele “o niebo lepsze”.



















Pomieszczenie Ścieralność w/g Tabera Ścieralność w/g normy EN 438.2
Sypialnia, pomieszczenie mało używane Do 5000 obrotów W1-W3
Pokój dzienny, przedpokój, kuchnia Do 10500 obrotów W4
Biuro, holl, intensywnie używane pomieszczenia Od 15000 nawet do 20000 obrotów W5


Kolejnym krokiem jest dokładne policzenie potrzebnej liczby metrów. Panele podłogowe sprzedaje się na metry kwadratowe, ale gdy policzymy tylko długość wszystkich ścian w pokoju nic się nie stanie, gdyż sprzedawca bez problemu obliczy potrzebną ilość towaru. Gdy liczymy sami musimy zwrócić uwagę na to, żeby kupić co najmniej o trzy sztuki deski panelowej więcej, szczególnie, jeśli mamy w pomieszczeniu wiele załamań, wnęk, rur od centralnego ogrzewania itd.

Kiedy już wiemy ile nam potrzeba materiału, udajemy się do sklepu. Znajdujemy wybrany przez nas kolor i dokonujemy zakupu. Musimy wiedzieć, co nam jest potrzebne, a więc:



  • Panele,
  • Klej – musi on być klasy B-3, do drewna, bezwodny – wodne kleje absolutnie się nie nadają z uwagi, że płyta HDF, z której wykonany jest panel nie jest odporny na wodę i po użyciu takiego kleju zniszczymy materiał, a reklamacja zostanie odrzucona. Klej głównie jest sprzedawany w pół litrowych butelkach. Jedna butelka starczy na ok. 15-20 m kw.
  • Pianka podkładowa – stosuje się ją kładąc pod panel, na podłogę, aby uniknąć kontaktu panela z podłożem, na którym są odrobiny piasku i pyłu, które powodowałyby nieprzyjemne zgrzyty. Poza tym pianka jest dobrym materiałem wygłuszającym. Pianka jest sprzedawana na metry kw. (jak panel), więc nie musimy liczyć, po prostu kupujemy jej tyle, co panela. Pianka wygląda jak wykładzina, tyle że jest zrobiona z poliuretanu. Możemy wybrać piankę zwykłą 3 mm., gr., lub laminowaną folią. Pianka z folią potrzebna jest, jeżeli mieszkamy np. w domku jednorodzinnym – dodatkowo izoluje panel przed wodą.
  • Ściski do paneli – służą do idealnego ściśnięcia paneli ze sobą w celu wyeliminowania szpar. Bez ścisków szpary między panelami są w większości przypadków nie uniknione, lepiej więc wydać kilkanaście złotych więcej przy zakupie paneli, niż później wymieniać całą podłogę.
  • Dobijak – w celu wyeliminowania szpar. Dobijak (kawałek drewienka lub plastiku z wpustem i piórem, który przykładamy do paneli i możemy uderzać w niego młotkiem w celu zniwelowania szpar, nie uszkadzając przy tym paneli).
  • Żelazko dociskowe (wygląda jak łapka, tzw. “łom” – dociska panele do siebie przy ścianie – ściana działa jak dźwignia).
  • Kliny – niezbędne elementy przy montażu. Służą do zachowania dylatacji przy ścianach. Są to małe elementy wykonane z plastiku lub drewna o grubości ok. 8mm, które wsadzamy między panele, a ścianę, tak, aby wokół naszej podłogi powstała przerwa o grubości owego klocka. Dylatacja, a więc ta przerwa, jest niezbędna gdyż panele to podłoga pływająca, to znaczy, że potrzebuje miejsca na ruchy – zmniejszanie się i zwiększanie objętości podłogi pod wpływem temperatury, wilgotności itp.
  • Listwy wykończeniowe. Kupując panele nie należy od razu decydować się na zakup listew wykończeniowych, gdyż po ułożeniu może się okazać, że kupiliśmy za dużo i nie mamy co zrobić z pozostałością, albo mamy za mało, a w sklepie nie ma już takiego wzoru i powstaje problem. Poza tym, po co trzymać listwy w domu podczas remontu, skoro i tak będą potrzebne na końcu?

Panele podłogowe pakowane są w paczki po około 8 do 10 sztuk w każdej. Paczka musi być opakowana folią. Pióra, wpusty i rogi musi ochraniać żebrowany karton. Jeżeli folia jest lekko rozerwana, to nie należy żądać wymiany paczki, przecież i tak przy układaniu folia zostanie zdjęta, poza tym możemy przez rozdartą folię sprawdzić czy panele nie mają niewidocznych uszkodzeń np.: połamanych piór, lub zdartego na rogach laminatu.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/kupno-paneli-podlogowych.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.