Jesień to czas zamykania stanu surowego powstających budynków. Kolejnym etapem budowy są prace wewnątrz. Trzeba położyć między innymi instalacje – elektryczną, komputerową, telefoniczną, wodną, kanalizacyjną, gazową, alarmową, domofonową i inne. Czy można coś zrobić, by ten etap budowy skrócić, uprościć i obniżyć jego koszty? Bezpośredni wpływ na wygodę pracy ma materiał, z którego zbudowany jest dom.


 


Właściwości materiału a komfort pracy


Cała tajemnica tkwi we właściwościach materiału. Materiałem, który instalatorzy sobie upodobali jest beton komórkowy, w tym bloczki Solbet. Wyróżnia je jednorodna, porowata struktura. Jest to materiał łączący optymalnie cechy izolacyjności cieplnej i wytrzymałości na ściskanie, przy zachowaniu niewielkiej gęstości. Takie właściwości powodują, że jest to materiał, z którego nie tylko łatwo i szybko się buduje, ale też w którym bez wysiłku można „rzeźbić”, przygotowując miejsce pod instalacje.


  


Opinię o wygodzie pracy w betonie komórkowym potwierdza pan Ryszard Jankowski, doświadczony instalator elektryczny:


   


„To prawda, instalacje w betonie komórkowym wykonuje się dużo łatwiej, niż w ceramice lub silikacie. Nie muszę do tego używać specjalistycznego, drogiego sprzętu i narzędzi. Wystarczą podstawowe narzędzia ręczne, wiertarka bez udaru oraz rylec i wiertła. Wykonywanie bruzd, otworów i przebić do prowadzenia przewodów przebiega szybko i sprawnie.” 


 


 


Oszczędności i bezpieczeństwo


Mówi się, że „czas to pieniądz”. Porzekadło to, jak się okazuje, ma zastosowanie przede wszystkim na placu budowy. Im prostsza technologia, tym krótszy czas realizacji inwestycji. System Solbet dostosowany jest do tej zasady. Zgodnie z zaleceniami producentów, bruzdy pod instalacje muszą mieć odpowiednią głębokość. Przykrycie płytkich bruzd z położonymi instalacjami wymaga niewielkiej ilości zaprawy, co również wpływa na zmniejszenie kosztów inwestycji.


 


Każdy inwestor zrobi wszystko, by było łatwiej, taniej i bez niepotrzebnych komplikacji. Kto jest w trakcie, bądź na etapie planowania budowy, powinien wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które ułatwią zrealizowanie inwestycji, począwszy od wyboru projektu, poprzez technologię – czyli zdecydowanie się na konkretny materiał, po prace instalacyjne i wykończeniowe. Po co komplikować, skoro są sposoby na łatwe i oszczędne budowanie.