Grill czy ognisko
Najtańszym rozwiązaniem jest grill przenośny, który można ustawić np. w altance lub na werandzie. Przeważnie jest on niewielki, ale za to poręczny. Kolejną możliwością jest grill stacjonarny wbudowany na stałe w podłoże, przypominający stylistyką kominek lub starą kuchnię. Taki grill może być wolnostojący lub można umieścić go pod daszkiem np. altanki lub wkomponować w specjalnie wybudowane miejsce piknikowe. Standardowo taki grill składa się z prostokątnej podstawy, paleniska, komory i komina odprowadzającego dym na zewnątrz. Najczęściej wykonany jest z elementów betonowych, które są odporne na wysokie temperatury, obudowa chroni też palenisko przed wiatrem i deszczem. Samo miejsce piknikowe można zagospodarować umieszczając w nim również drewniane ławy i stoły – idealne na letnią biesiadę z przyjaciółmi. Cześć osób bardzo lubi klasyczne ogniskoi kiełbaskę pieczoną na patyku lub gulasz z kociołka. Dlatego, aby naszej uczcie na świeżym powietrzu dodać jeszcze więcej swojskiego charakteru, warto zbudować specjalne miejsce na ognisko nieopodal terenu piknikowego lub altany. Niezależnie od tego czy wybierzemy grill wolnostojący, stacjonarny czy ognisko niezwykle ważna jest nawierzchnia i otoczenie z jakiego jest wykonane. Bardzo praktycznym podłożem pod grilla oraz altankę jest kostka brukowa. Pozwoli ona nie tylko na wygodne poruszanie się po działce, ale również będzie ładnie uzupełniać otoczenie i nada mu odpowiedni charakter.

Ścieżka do grilla
“Miejsce przeznaczone do grillowania i letniego wypoczynku powinno być odsunięte od domu o ok. 6 – 7 metrów. Może to być ogrodowa altana lub teren piknikowy. Przeważnie takie miejsce budowane jest na bazie okręgu i umieszczane w rogu działki. Często też stanowi przedłużenie tarasu, aby wygodniej było donosić z kuchni potrawy i napoje.” mówi Dominik Wilczyński, architekt współpracujący z firmą Libet. Do altany lub terenu piknikowego powinna prowadzić specjalna ścieżka. Bardzo ładnie na ogrodowej alejce wygląda wielobarwna kostka z linii Libet Decco w colormixie. Powstaje ona w połączeniu różnych barwników, tworząc ciekawy efekt kolorystyczny. Kostka taka np. w kolorach jesieni bardzo dobrze współgra z otaczającą zielenią. Amatorzy stonowanych kolorów mogą wybrać kostkę w kolorze pastello lub propozycje z grupy Elegante z domieszkami szlachetnych kruszyw, przypominającą kolorem i fakturą kamień naturalny, np. granit czy porfir.


Twarde podłoże
Nawierzchnia przeznaczona pod miejsce do grillowania powinna być równa z poziomem trawy. Wykorzystanie wszelkich elementów różnicujących poziom takich jak palisady, będzie mało praktyczne, szczególnie w przypadku grilli przenośnych. Podłoże powinno być wyrównane, by krzesła oraz grill stały nieruchomo. Aby kostka długo nam służyła, należy ją zabezpieczyć przed zabrudzeniami zwłaszcza w miejscach, gdzie jest na to szczególnie narażona. “Aby kostka pod grillem lub na terenie piknikowym się nie brudziła należy ją zaimpregnować. Służą do tego specjalne impregnaty do wyrobów betonowych dostępne w marketach budowlanych. Impregnat zabezpieczy kostkę przed różnego rodzaju plamami i nada jej bardziej nasycony kolor. Kostka pod grill czy altanę powinna być bez fazy (bez ukośnie ściętych krawędzi), a spoiny, czyli przerwy między kostkami powinny być jak najmniejsze. Z uwagi na praktyczność jak i walory estetyczne najczęściej wybierana jest kostka z grupy Colormix, która nadaje powierzchni efekt unikatowego melanżu kolorystycznego.” – mówi Dominik Wilczyński. Jeśli będziemy chcieli zaaranżować ognisko niedaleko miejsca piknikowego, bardzo ciekawy efekt uzyskamy, gdy dookoła paleniska ułożymy kostkę brukową. Świetnie nadają się do tego betonowe elementy służące do wykończenia linii brzegowej, jak np. Kravento Grande z linii Libet Decco. “Aby nadać naszemu ognisku odpowiedni charakter, wybierzmy Kravento z grupy Antico (o postarzanej fakturze) w kolorze piaskowo – beżowym. Element ten, stylizowany na starożytny kamień będzie idealnie współgrać z otaczającą go zielenią. Dodatkową zaletą Kravento jest fakt, iż musi on być dość głęboko wbudowany w ziemię (aż na 10 cm). Tak wyróżniony i zabezpieczony obszar, będzie stałym elementem terenu piknikowego, zapobiegnie ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia czy roznoszeniu się pyłów z ogniska po całej działce.”– dodaje Dominik Wilczyński.