W połowie ubiegłego roku w Polsce funkcjonowało około 1500 skategoryzowanych hoteli, oferujących ponad 130 tysięcy miejsc noclegowych. Połowę z nich stanowią obiekty jedno i dwugwiazdkowe posiadające niemal 40% wszystkich łóżek. Hotele cztero i pięciogwiazdkowe, których wciąż jest najmniej (8%) mają 20% udział w rynku. Można zatem powiedzieć, że im wyższa klasa i standard obiektu, tym więcej miejsc ma on do zaoferowania. Niestety z raportu „Hotelarza” wynika, że w przypadku samych hoteli współczynnik liczby łóżek na 10 tysięcy mieszkańców jest równie niewystarczający i wynosi jedynie 34,5.
hilton_zewnatrz.jpgOptymizmem na przyszłość napawa wyróżniające nas na tle Europy Środkowo-Wschodniej tempo rozwoju branży. Polska z uwagi na małe nasycenie rynku, stała się w ostatnim czasie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na tego typu inwestycje. Oczywiście w perspektywie Euro 2012 i z punktu widzenia przeciętnego kibica brakuje głównie hoteli dwu i trzygwiazdkowych. Gdzieś jednak muszą się zatrzymać także przedstawiciele związków sportowych, delegacje z innych krajów, władze federacji piłkarskich i zaproszeni goście. Może być z tym problem.
- Hotele o najwyższym standardzie podnoszą prestiż miasta, a jednocześnie zaspokajają potrzeby najbardziej wymagających klientów i przyciągają turystów biznesowych– mówi Małgorzata Nowosielska z Wings Properties – spółki realizującej budowę pięciogwiazdkowego hotelu Hilton we Wrocławiu. Dlatego też w projekcie Hiltona, którego budowa ma się zakończyć w 2010 roku (półtora roku przed rozpoczęciem mistrzostw) oprócz 420 luksusowych apartamentów, w których można wypocząć, przewidziano również miejsce na sale konferencyjne, restauracje, basen i powierzchnie usługowe. Jednym słowem wszystko, co może zachęcić potencjalnych klientów.

W skali całego kraju do 2012 roku powinno powstać około 260 nowych hoteli, a nakłady na inwestycję w ten sektor gospodarki wyniosą w przybliżeniu 4 miliardy złotych. Jeśli prognozy specjalistów się potwierdzą, to w przybędzie nam kolejne 22,5 tysiąca łóżek i 12 tysięcy pokoi. Doliczając do tego ofertę ośrodków wczasowych i pensjonatów, wydaje się, że miejsc dla turystów i fanów sportu powinno wystarczyć.