Ocieplona i wykończona klinkierem ściana trójwarstwowa to niezmiennie doskonała, sprawdzona technika murarska – szczególnie, jeśli wykorzystuje ceramikę budowlaną. Jej zastosowanie to gwarancja dobrej izolacji i doskonałego mikroklimatu budynku, a także wyjątkowego efektu estetycznego.

Podstawowym składnikiem ceramicznych materiałów budowlanych jest glina. Właściwości tego materiału decydują o przyjaznych dla człowieka cechach produktów z gliny i ich niepowtarzalnych, najbardziej pożądanych w budownictwie parametrach technicznych.

Ceramika_poryzowana.jpgNa początek warstwa nośna

Do budowy ścian nośnych w ścianie trójwarstwowej najlepiej zastosować ceramikę poryzowaną. Nazwa pochodzi od niezliczonej liczby porów i mikroskopijnych komór powietrza, jakie powstają wewnątrz pustaka podczas jego produkcji. Wolne przestrzenie powodują, że ściana nośna jest lżejsza, a parametry izolacyjności cieplnej ściany – lepsze. Lekkie bloczki o dużych wymiarach przyspieszają proces budowy i są oferowane jako kompletny system do budowy ścian nośnych i działowych. Ściana z ceramiki poryzowanej charakteryzuje się również dobrymi właściwościami akustycznymi. Tłumi dźwięki, jakie do niej docierają i gwarantuje mieszkańcom niezbędną ciszę i komfort.

Klinkier_srebrzystobialy.jpg

 

 

Klinkier – estetyka nie do zdarcia

Zewnętrzną warstwą ściany domu jest mur licowy, czyli elewacja. Jej podstawową rolą jest ochronna przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Cegła klinkierowa używana do wykonania elewacji jest trwała, wytrzymała, nieczuła na korozję biologiczną, ognio- i mrozoodporna. Należy do materiałów budowlanych najbardziej odpornych na warunki zewnętrzne, co w prosty sposób przekłada się na wieloletnią ochronę ściany nośnej przed wpływem promieni słonecznych, opadów, skoków temperatury powietrza. Poza okresowym zmywaniem ściany czysta wodą, fasada klinkierowa nie wymaga konserwacji ani odnawiania. Ponadto proces technologiczny, w którym powstają cegły klinkierowe (lub licowe), utrwala ich barwę i strukturę tak, że na zawsze zachowują swój świeży wygląd.

Efektowna ściana zewnętrzna to wizytówka mieszkańców Cegla_klinkierowa_czerwona_gladka.jpgdomu. Dlatego warto starannie dopasować elementy elewacji, zwłaszcza, że do dyspozycji inwestora pozostaje bardzo szeroka paleta kolorów, faktur i formatów cegieł klinkierowych. Ich barwy to różnorodne klasyczne odcienie czerwieni i brązów (czerwona, cieniowana, niebiesko-brązowa, burgund), ale także głęboka czerń lub idealna biel. Wykończenie powierzchni cegieł może być gładkie, ryflowane lub stylizowane na formowane ręcznie.

Wiele warstw – wiele plusów

Ściana wielowarstwowa składa się z różnych materiałów. Każda z nich ma odmienne właściwości i pełni inną rolę. Zadaniem mocnej, wytrzymałej ściany nośnej jest zapewnienie bezpieczeństwa i trwałości całego budynku. Drugą warstwą umieszczoną pomiędzy ścianą nośną i elewacją stanowi izolacja, tzw. ocieplenie wykonane z wełny mineralnej. Właściwości ceramiki poryzowanej i wełny mineralnej pozwalają na przemieszczanie się drobin pary wodnej w ścianach. Jest to tzw. „oddychanie murów”. Wykorzystując zjawisko dyfuzji, czyli przenikanie pary wodnej, wilgoć z wnętrza domu odprowadzana jest na zewnątrz przez wszystkie warstwy muru i ocieplenia. Dzięki temu w budynku jest zapewniony zdrowy mikroklimat. Nie będą tu także rozwijać się groźne dla ludzkiego organizmu pleśnie i grzyby. Wreszcie elewacja z cegły powinna skutecznie chronić przed wpływem warunków atmosferycznych, a jednocześnie sprawić, że dom będzie po prostu ładny.

Tak powstały mur trójwarstwowy jest optymalnym rozwiązaniem gwarantującym mieszkańcom pełny komfort cieplny i akustyczny, co przekłada się bezpośrednio na energooszczędność budynku i wysokość rachunków za ogrzewanie, ale też komfort użytkowania domu.

sciana_trojwarstwowa_pustaki.jpg
 

Ściana trójwarstowa

Za pojęciem ściany trójwarstwowej kryją się dwie ściany – wewnętrzna nośna oraz zewnętrzna (licowa) oddzielona od siebie warstwą dodatkowego ocieplenia (np. wełna skalna). Całość tworzy mur o doskonałych parametrach cieplnych, akustycznych i izolacyjnych.

 

 

Cegła Moorbrand Torf-Bunt

Cegla_licowa__piaskowozolta.jpgDzięki zestawieniu w tej jednej, ręcznie formowanej cegle barw żywej czerwieni z żółto-piaskowymi i beżowymi cieniami, dom nabiera jasnych „południowych” kolorów. charakterystyczne dla niej lekko wyciosane kanty i wyżłobienia podkreślają niepowtarzalność każdej cegły, a w efekcie – wykonanej z niej elewacji. Wymieszane pastelowe barwy i odcienie nadają budynkom wrażenia lekkości i wizualnej swobody. 

Zdjęcia Röben