Taką informację uzyskała Rzeczpospolita od Ministerstwa Finansów: – Przekształcenie byłych mieszkań zakładowych w prawo odrębnej własności lokali nie jest objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie powstaje bowiem przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Chodzi o lokale, które wcześniej należały do państwowych przedsiębiorstw, osób prawnych, jednostek organizacyjnych. To byłe mieszkania zakładowe. Część trafiła do prywatnych właścicieli, część została wykupiona, niektóre przejęły spółdzielnie mieszkaniowe. Tych jest w kraju nawet kilkanaście tysięcy. W brzmieniu ustawy obowiązującej od 31 lipca, zasady przekształcenia najmu tych mieszkań w prawo własności jest możliwe na bardzo korzystnych warunkach. Przy niskich kosztach notarialnych i zaliczeniu tzw. kaucji mieszkaniowej na poczet tych kosztów opłaty za wykup mogą być symboliczne.


Rzeczpospolita przypomina również, że zapłata podatku nie grozi również tym, którzy przekształcą swoje mieszkanie lokatorskie w odrębną własność, mimo iż władze spółdzielni często wmawiają lokatorom, iż przekształcenia nie będą wcale takie tanie, bo trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Tegoroczna nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych poprawiła też pozycję osób, które po 23 kwietnia 2001 r. wykupiły mieszkanie lokatorskie na pełną własność (albo na prawo własnościowe) według zasad mniej korzystnych niż obecne, ale nie wpłaciły całej należności. Ustawa przewiduje, że niespłaconą kwotę im się umarza, jeśli dokonana dotychczas spłata pokrywa całkowite koszty budowy lokalu. Czy to umorzenie jest opodatkowane? – Skoro niespłaconą kwotę z tytułu rozpoczętego przed 31 lipca przekształcenia uważa się za nienależną, to jej umorzenie nie może rodzić skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych – rozwiewa wątpliwości Ministerstwo Finansów.