Raport adresowany jest przede wszystkim do biznesmenów spoza Śląska, ale także do tutejszych przedsiębiorców, prezentujących region kontrahentom oraz samorządów, zabiegających o inwestorów.  – czytam w Pulsie Biznesu.

Z badań wynika, że popyt inwestorów na powierzchnie biurowe w Katowicach stale rośnie. Jednym z powodów jest wzrastająca liczba inwestycji usługowych, jak centra obsługi klienta, ośrodki badawczo-rozwojowe czy zaplecza finansowo-księgowe. Podobną tendencję widać w inwestycjach handlowo-rozrywkowych, lokowanych w śródmieściach. W ostatnich latach takie obiekty powstały m.in. w Katowicach i Gliwicach, kolejne są przygotowywane. Rośnie także popyt na mieszkania. W ciągu ostatniego roku ich ceny wzrosły w Katowicach o ok. 20 proc., w Gliwicach o ok. 10 proc. i do 15 proc. w mniejszych ośrodkach aglomeracji. Analitycy oceniają, że to dopiero początek fali wzrostów cen na rynku. Widać też zainteresowanie deweloperów budową domów mieszkalnych w śródmieściu; najwięcej takich przedsięwzięć planowane jest w Katowicach i Gliwicach. Klientami są głównie młodzi, dobrze wykształceni ludzie, którym zależy na łatwym dostępie do kultury i rozrywki.

W kolejnych latach samorząd planuje przebudowę centrum Katowic, która ma objąć 4 ha w ścisłym centrum; będzie to największa tego typu inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum aglomeracji ma stać się ośrodkiem skupiającym działalność biznesową, handlową i usługową oraz mieszkaniową o łącznej powierzchni 140 tys. m kw – informuje Puls Biznesu.