Tradycyjne tynki cementowo-wapienne lata świetności mają już za sobą. Teraz inwestorzy i wykonawcy zachęcają nas do wykończenia domów płytami gipsowo-kartonowymi.

Szeroka gama produktów pozwala na montaż suchej zabudowy nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Płyty gipsowo-kartonowe coraz częściej stosuje się także do budowy podwieszanych sufitów.

Montaż jest dużo łatwiejszy i nie zabiera tyle czasu, co tradycyjne tynkowanie na mokro. Płyty gipsowo-kartonowe możemy układać na dwa sposoby. Jeśli ściany są równe i w dobrym stanie można je zwyczajne przykleić. Bardziej pracochłonny jest montaż na specjalnych profilach, ale w przypadku odchylonych ścian często jest to jedyne rozwiązanie. Dzięki profilom unikniemy w trakcie remontu starych pomieszczeń, czasochłonnego skuwania tynku. Znakomicie nadają się też do ukrycia przewodów instalacji elektrycznej, rur czy nieestetycznych fragmentów ścian. Dodatkowe zastosowanie wełny mineralnej, sprawi, że mieszkanie będzie nie tylko cieplejsze, ale poprawi się też akustyka.

Sucha zabudowa w łazience?

Kompleksowe systemy suchej zabudowy znakomicie nadają się także do zabudowy łazienki. Pozwalają na budowę całych ścian instalacyjnych, w których na specjalnych stelażach zamontować można WC, bidet, umywalki, a nawet baterie prysznicowe. Dzięki nim mamy możliwość nie tylko ukrycia wszystkich przyłączy wody i kanalizacji, ale budowy przydatnych półek na przybory toaletowe. Jeśli zdecydujemy się na budowę ścianki działowej to niezbędne urządzenia mogą zostać zamontowane po obu jej stronach.
- Łazienka to pomieszczenie, w którym jest największa wilgotność. Dlatego profile powinny zostać pokryte płytami, spełniającymi wymagania podwyższonej wilgotności, które w sprzedaży dostępne są w kolorze zielonym – mówi Andrzej Majewski, menedżer produktu w firmie Tece, producenta modułowego systemu do zabudowy łazienek.
Powstałą po zabudowaniu profili powierzchnię należy koniecznie pokryć wodoodpornym klejem i przykleić płytki. Łazienka powinna być też odpowiednio wentylowana.

Tradycyjne tynki musimy nakładać przy odpowiedniej temperaturze, a zanim przystąpimy do malowania, czy nakładania tapet, powierzchnia musi być sucha. Z płyt gipsowo-kartonowych można korzystać o każdej porze roku, a trakcie montażu nie musimy dokonywać uciążliwych przerw w pracach wykończeniowych.