- Budujemy dom i zastanawiamy się nad instalacją centralnego odkurzacza. Czytaliśmy dużo, ale nie wiemy W KTÓRYM MOMENCIE POWINNIŚMY ROZPOCZĄĆ INSTALACJĘ. Czy może nam Pan pomóc? A, no i oczywiście chcemy dowiedzieć się ILE TO KOSZTUJE? I jeszcze niech nam Pan powie CZY MUSIMY OD RAZU KUPOWAĆ WSZYSTKO? Bo pomyśleliśmy, że najpierw zainstalujemy te rurki, a kiedyś dokupimy odkurzacz i wszystkie potrzebne węże z odpowiednimi końcówkami. MOŻNA TAK?

- Oczywiście. Najpierw usiądźcie Państwo i posłuchajcie mnie kilka chwil.

- System można zainstalować ZAWSZE i WSZĘDZIE. Jednak na etapie budowy domu to jest łatwe. W zamieszkałym budynku to większa łamigłówka. Ale to nie jest reguła. Wszystko zależy od konstrukcji budynku. Wy budujecie dom. Zakładam, że macie już stan surowy i macie też tak zwany “chudziak”. Powiedzmy, że instalacje dopiero zaplanowaliście. TO DOSKONAŁY MOMENT NA ROZPOCZĘCIE INSTALACJI. Aby poznać koszty należy coś zaplanować. Zaplanujmy więc, a raczej naszkicujmy rzuty Waszego domu.

- Nie ma potrzeby. Proszę, tu są oryginalne plany.

-O! To wspaniale. U nas szkic nazwaliśmy “PROJEKTEM WSTĘPNYM (GRATIS)”. Na podstawie tych planów możemy przemyśleć umiejscowienie punktów ssących czyli gniazdek odkurzacza centralnego, jednostki centralnej oraz gniazda wydmuchującego. Może jeszcze SZUFELKI AUTOMATYCZNEJ, WĘŻA MIĘKKIEGO-KUCHENNEGO i GNIAZDO-ZMIOTKI.

- Zaraz, zaraz proszę Pana! CO TO JEST, TE TRZY OSTATNIE URZĄDZENIA?

- To urządzenia bardzo pożyteczne dla posiadaczy odkurzaczy centralnych, ale dokończmy sprawę projektu wstępnego. Ten projekt zakłada miejsce dla gniazd ssących. I…

- A ILE TAM MUSI BYĆ TYCH GNIAZD, W KAŻDYM POKOJU?

- Nie. Jedno gniazdo na piętro zwykle wystarczy. Wąż ssący ma zwykle 9m długości. Uznając ją (TĘ DŁUGOŚĆ) za promień okręgu ze środkiem w centralnej części domu, można śmiało przyjąć, iż odkurzymy każdy fragment podłogi (a nawet sufitu). Im mniej gniazd, tym lepiej także z powodów finansowych.

- 9 metrów?!? TO MUSI DUŻO WAŻYĆ!

- Waży 1,7kg.

- A Ile kosztuje ten cały system?

- Średnio sześć tysięcy za system wysokiej jakości dla budynku 150-500metrów kwadratowych.

- To… hmm… niemało. Ale z drugiej strony same rurki chyba nie są dużym kosztem?

- To kwota około 400-600zł. Proszę jednak doliczyć 600-1200zł za wykonanie usługi.

- Od czego zależy ta różnica?

- Od ilości punktów ssących i od stopnia skomplikowania planowanych prac. Jeśli nie macie jeszcze instalacji, to sprawa jest wyjątkowo prosta. O wiele trudniej jest zainstalować system w domach właścicieli, którzy nie planowali systemu i mają już instalacje elektryczne, hydrauliczne. Ogrzewanie podłogowe. A na dodatek wylewki i tynki. W takich domach też się da, ale praca przypomina prace archeologiczne (które lubimy, bo są dobrze płatne, no i do tego mam ku temu odpowiednie nazwisko ;-) Bywa, że instalacja jest wykonana kosztem mniej lub bardziej dotkliwych uszkodzeń. To brzmi źle, jednak zawsze ewentualne naprawy wykonane są profesjonalnie, a dzika radość podczas uruchamiania systemu w nowym domu jest niezwykle ekscytującym spektaklem i wynagradza wszelkie troski związane z jego budową – gwarantuję!

- OK, to zamawiamy tę instalację z rurek…

- Etap pierwszy.

-Tak, etap pierwszy. Resztę (etap 2) dokupimy jak już będziemy się wprowadzać… za 1-2lata. Wtedy też będziemy przygotowani na pozostałe koszty.

- Proszę bardzo. Tak właśnie zamawia się system centralnego odkurzania.