Ponadto każdy licencjonowany pośrednik jest zobowiązany do stałego podnoszenia kwalifikacji, oznacza to konieczność uczęszczania na specjalistyczne kursy oraz szkolenia. Wybierając pośrednika należy także zwrócić uwagę na to, czy jest on zrzeszony
w organizacji zawodowej. Polska Federacja Rynku Nieruchomości, w której zrzeszone są wszystkie regionalne stowarzyszenia pośredników, kładzie nacisk na przestrzeganie standardów jakości usług oraz etyki zawodowej.


Usługę, którą oferuje pośrednik, należy oceniać indywidualnie. Przed przystąpieniem do podpisania umowy z pośrednikiem należy zebrać kilka informacji o agencji nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani i której zamierzamy powierzyć sprzedaż, zakup, wynajem domu, czy też mieszkania. Warto sprawdzić, jakie metody działania stosuje dana agencja oraz czy jest rozpoznawalna na rynku. W jaki sposób wyrażają się o tej agencji inni ludzie i co ważne, należy sprawdzić, jakim klientom świadczyła w przeszłości swoje usługi. Czy wśród tych firm były na przykład duże, renomowane koncerny? Tych kilka cennych informacji, które uzyskamy, daje nam możliwość oceny, czy dana agencja jest godna zaufania na tyle, aby powierzyć jej nieruchomość, która często jest dorobkiem całego życia, czy też nie warto podpisywać z nią umowy.


Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na fakt, co agencja oferuje w zamian za podpisanie z nią umowy. Jeżeli pośrednik, przy podpisywaniu umowy proponuje bardzo niską cenę za wykonaną przez niego pracę, a w zamian zobowiązuje się do uzyskania niemal nierealnych zysków z przeprowadzonej transakcji, możemy mieć wtedy do czynienia z oszustem.


Należy kierować się prostą zasadą: jak chcesz wybrać profesjonalnego pośrednika nieruchomości, sprawdź firmę, w której jest zatrudniony.