Nowością na rynku budowlanym są gotowe wzory elewacji z wykorzystaniem cegły licowej lub klinkierowej. Projektując elewację budynku, architekci mogą skorzystać z gotowych układów kolorystycznych lub też zaproponować własne zestawienia. Istnieje również możliwość dostosowania wymiaru i koloru cegły do indywidualnych cech projektu.

Na rynku ceramiki budowlanej dostępna jest cała gama kolorów i wzorów cegieł klinkierowych i licowych. Pomimo że tradycyjna cegła kojarzy się przede wszystkim z czerwienią lub odcieniami pomarańczowymi, paleta kolorystyczna wzbogacona została o nowe barwy, takie jak biel, beż, a nawet odcienie szarości. Nowością na polskim rynku są gotowe wzory łączenia cegieł o różnych barwach firmy Röben. Przy realizacji indywidualnych pomysłów, architekci mogą skorzystać z proponowanych przez firmę Röben wzorów elewacji, jak również zaproponować własne zestawienie kolorystyczne.  

clichy.jpg piccadilly.jpg

 

Kolorowe mozaiki z cegły

Elewacja z cegły wcale nie musi oznaczać jednolitej czerwonej ściany. Łączenie cegieł o różnych odcieniach pomaga przełamać rutynę jednokolorowych elewacji. Propozycje firmy Röben obejmują nowoczesne układy cegieł klinkierowych, jak również stylizowane na zabytkowe mury zestawienia z ręcznie formowanej cegły licowej. Każdy z przedstawionych schematów ułożenia cegieł nawiązuje do odmiennych stylów architektonicznych. Zastosowanie ciemnych odcieni szarości i granatu podkreśli współczesny charakter danego projektu, a wybór cegły licowej o różnych odcieniach czerwieni pozwoli nawiązać do tradycyjnej architektury miast europejskich. 
„Sorbone”, „Clichy” oraz „Belleville” to przykładowe wzory ułożenia klinkieru ceramicznego, które łączą ze sobą mniej lub bardziej kontrastujące odcienie beżu, czerwieni, szarości. Efekt postarzałej cegły można uzyskać poprzez wykonanie elewacji o wzorze „Notting Hill” czy „Greenwich”. Decydując się na ścianę w kolorach chłodnych i stonowanych, wykorzystać można ciemnoszary wzór „Orsay” lub „Chelsea”, którego podstawowym materiałem jest cegła klinkierowa.
Co więcej, pokrycie cegieł angobą tworzy oryginalne efekty wizualne, zmieniające się w zależności od perspektywy i oświetlenia. Indywidualny dobór koloru spoin pozwala na wykończenie całości w najmniejszym detalu.  
     

gimnazjum_freiburgu.jpg 

Dopasowane w najmniejszym detalu

Współpraca z architektem obejmuje nie tylko dobór odpowiedniego koloru i układu elewacji, ale również pomoc w rozwiązaniu problemów konstrukcyjnych. Współczesne trendy w architekturze obfitują w oryginalne kształty i niestandardowe bryły, które często stanowią niemały problem dla wykonawcy. Dostosowanie standardowych cegieł do wymagań projektu oznacza zawsze dodatkowy nakład pracy, a co się z tym wiąże – dłuższy czas realizacji.

 

kompleks_timmendorfer.jpg 

Po analizie potrzeb konkretnego projektu, firma Röben proponuje wykonawcy indywidualną ofertę, w ramach której wymiary, kolory i struktura powierzchni cegły mogą zostać dopasowane do konkretnych pomysłów konstrukcyjnych i projektowych. Możliwość zamówienia cegieł o nietypowych wymiarach pozwala na idealne dopasowanie kształtek i nadproży, odpowiednio dostosowanych do łuków zewnętrznych i wewnętrznych.