Boom na rynku nieruchomości spowodował, że coraz więcej Polaków, kupując lub sprzedając mieszkania czy domy, korzysta z usług pośredników nieruchomości. Niestety jednocześnie z tak dużym zainteresowaniem usługami pośredników rośnie także liczba osób, które zostały poszkodowane przez nieuczciwe, a często niezgodne z prawem działania. Podczas ostatniej kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów okazało się, że aż 69 ze 118 skontrolowanych agencji pośrednictwa nieruchomości działało z naruszeniem prawa – czytamy w Gazecie Prawnej.

Najczęstszym naruszeniem był brak wskazania pośrednika wraz z jego numerem licencji. W agencjach zatrudnieni byli także pośrednicy, którzy w ogóle nie posiadali ubezpieczenia OC, które w tym zawodzie jest obowiązkowe. Kontrolerzy złapali też na gorącym uczynku siedmiu przedsiębiorców, którzy usługę pośrednictwa wykonywali na czarno – bez licencji. Bardzo wiele umów zawierało także niedozwolone klauzule umowne. Najczęściej pośrednicy żądali zbyt wygórowanych prowizji od obu stron lub zastrzegali sobie wyłączność sprzedaży danej nieruchomości pod sankcją konieczności zapłaty prowizji.

Zdaniem pośredników nieruchomości nieprawidłowości i naruszenia prawa pojawiają się głównie z tego powodu, że dostęp do zawodu agenta i brokera nieruchomości jest coraz łatwiejszy i często trafiają do niego przypadkowe osoby, które nie przestrzegają zasad etyki zawodowej. Ich zdaniem ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która umożliwiła zostanie agentem lub brokerem nieruchomości bez zdawania egzaminu państwowego, lecz jedynie po ukończeniu wyższych studiów i odbyciu rocznej praktyki, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.



Z tego względu Polska Federacja Rynku Nieruchomości wystąpiła już z wnioskiem do Urzędu Patentowego o opatentowanie nazwy Broker i Agent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.


- Tytuł ten będą mogły uzyskać osoby, które zechcą poddać się regulaminowi Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, przejdą 200-godzinne szkolenie i zdadzą egzamin z wiedzy merytorycznej, jaką powinien posiadać broker i pośrednik nieruchomości – wyjaśnia Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Federacja będzie dawała klientom gwarancje, że pośrednik działa zgodnie z zasadami etyki zawodowej, a do tego posiada wysoką wiedzę merytoryczną – dodaje Gazeta Prawna.