- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Nowoczesność w zasięgu ręki

Tynki BOLIX SA służą do wykonywania dekoracyjnych i ochronnych cienkowarstwowych wypraw tynkarskich zarówno na zewnątrz, jak  i wewnątrz budynków. Powierzchnia tynków charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością oraz podwyższonymi elastycznością oraz przepuszczalnością pary wodnej. Dzięki temu elewacja wykończona tynkami BOLIX jest wyjątkowo odporna na zabrudzenia oraz czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr, niskie i wysokie temperatury. Powierzchnię tynku silikonowo-akrylowego łatwo jest utrzymać w czystości, gdyż jest zmywalna wodą. Nowe wyprawy tynkarskie mogą być stosowane w systemach ociepleń na styropianie oraz na odpowiednio przygotowanych podłożach mineralnych, takich jak beton, tynki cementowe i cementowo-wapienne.
Tynki silikonowo-akrylowe są dostępne w pełnej gamie 108 kolorów barw Palety Barw BOLIX  i w trzech fakturach powierzchni.
Kładziemy tynk silikonowy
Zanim przystąpimy do prac tynkarskich trzeba należycie przygotować podłoże. Musi być ono nośne, równe, suche, oczyszczone z kurzu, tłuszczu, pyłu i mas bitumicznych oraz wolne od korozji biologicznej i chemicznej. Usuwamy odspajające się tynki i powłoki malarskie oraz uzupełniamy ewentualne ubytki w podłożu. Nierówności podłoża rzędu od 5 do 15 mm muszą zostać wyrównane zaprawą BOLIX W, a następnie przeszpachlowane zaprawą klejową BOLIX U lub BOLIX WM. Nierówności /do 5 mm/ można wyrównać od razu zaprawą do przyklejania materiału termoizolacyjnego.
Przed nakładaniem tynku silikonowego każde podłoże trzeba zagruntować podkładem tynkarskim BOLIX SIG KOLOR. Okres schnięcia zastosowanego na podłożu podkładu lub preparatu wynosi od 4 do 6 godzin.
Dokładnie rozmieszaną, lecz nie napowietrzoną, masę tynkarską rozprowadzamy cienką, równomierną warstwą na podłożu, używając do tego celu gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Następnie krótką pacą ze stali nierdzewnej ściągnąć nadmiar tynku do warstwy o grubości kruszywa zawartego w masie. Zebrany materiał nadaje się do ponownego wykorzystania po przemieszaniu. 
Żądaną strukturę należy wyprowadzić przez zatarcie nałożonego tynku płaską pacą z plastiku. Fakturę “kasza” uzyskujemy poprzez zacieranie ruchami okrężnymi, a wzór “kornika” ruchami podłużnymi (w pionie lub w poziomie) przy niewielkim nacisku pacy.
Proces aplikacji i wiązania tynku powinien przebiegać przy bezdeszczowej pogodzie i w temperaturze powietrza od +5°C do +25°C, oraz przy stabilnej wilgotności powietrza. Prace tynkarskie należy wykonywać na powierzchniach nie narażonych na bezpośrednie działanie słońca i wiatru, dlatego zalecamy zabezpieczenie rusztowań siatkami osłonowymi.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/nowoczesnosc-w-zasiegu-reki.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.