Jako współorganizator III Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny firma Rockwool zaproponowała jego temat przewodni – „Ochrona przed chłodem i upałem”.


 


Grand Prix i nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł za rysunek przedstawiający dom, którego dach ocieplony został „żywą wełną”, zdobył Alessandro Gatto z Włoch. Pierwsza nagroda (2,5 tys. zł) trafiła w ręce Ahmeta Aykanata z Turcji, drugą (2 tys. zł) wywalczył José Raymundo Costa do Nascimento z Brazylii, a trzecią (1,5 tys. zł) – Muhittin Köroğlu z Turcji.


 


Firma Rockwool przyznała także swoje nagrody, doceniając w ten sposób prace najlepiej oddające ideę izolacji cieplnej budynków. Nagrodę Specjalną Rockwool zdobył Muhittin Köroğlu z Turcji, a Wyróżnienie Specjalne Rockwool – Bernard Bouton z Francji.


 


Postanowiliśmy w tym roku wesprzeć organizatorów konkursu i wyszliśmy z propozycją tematu przewodniego „ochrona przez ciepłem i chłodem”. Byliśmy ciekawi, jak to, co stanowi sedno naszej pracy i podstawową własność wełny mineralnej zostanie przedstawione przez artystów z różnych kontynentów. A efekt jest niezwykle barwny i zabawny – mówi Daria Stasińska z Rockwool Polska.


 


Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny organizowany jest od trzech lat przez Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu „ZAMEK”. W jury pod przewodnictwem ukraińskiego rysownika Vladimira Kazanevskiego zasiedli uznani rysownicy i satyrycy oraz przedstawiciele organizatora. Patronat nad konkursem objęli: Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Andrzej Bocheński, Marszałek Województwa Lubuskiego.


 


Na konkurs napłynęło aż 713 prac ponad trzystu autorów pochodzących z 45 krajów z 4 kontynentów. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 30 września w Kożuchowskim Ośrodku Kultury i Sportu “ZAMEK”.


 


Prace nadesłane na konkurs będzie można oglądać w Kożuchowskim Ośrodku Kultury i Sportu „ZAMEK” do 15 listopada. Następnie wystawa przeniesie się do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, gdzie będzie ją można podziwiać do 1 grudnia.