Kupno paczki deski barlineckiej daje klientowi pewność, że właśnie dzięki niemu zostanie posadzony jeden buk albo dąb. Barlinek rozpoczął akcję w grudniu 2000 r., a najstarsze drzewka są już wysokości człowieka. Nasadzenia m.in. jednorocznych dębów, buków, świerków, brzóz i jesionów wykonywane są przez wykwalifikowane służby zakładów leśnych oraz pracowników nadleśnictw. Podarowane przez Barlinek S.A. drzewka rosną już między innymi w 5 nadleśnictwach województwa zachodniopomorskiego. W okresie nasadzeń (marzec-maj) w Lesie Klientów przybywa 40-50 tys. drzew miesięcznie.
Barlinek nie tylko dba o odnowę drzewostanu, ale opiekuje się również słynnym dębem „Bartek”. Dzięki pomocy finansowej możliwe było kupno oraz montaż nowych podpór, na których oparte są potężne konary, co ma zapobiec niebezpiecznemu przechylaniu się drzewa. Wiek „Bartka” ocenia się na około 700 lat. W 1952 r. sędziwy dąb został uznany za pomnik przyrody, a jego historię opisują liczne legendy i podania. Opieka finansowa ze strony firmy Barlinek S.A. ułatwia i przyspiesza wszelkie renowacje, ratujące ten bezcenny symbol potęgi natury.
Opieka nad „Bartkiem” i „Zasada 1 za 1” to nie jedyne działania w ramach polityki ekologicznej Barlinka. Od pięciu lat firma wspiera także program reintrodukcji, czyli odtworzenia gatunku sokoła wędrownego. Dzięki podejmowanym działaniom na terenie Nadleśnictwa Barlinek wypuszczono na wolność już 20 tych pięknych i rzadkich ptaków. W tym roku planowane jest przywrócenie naturze kolejnych czterech sokołów. 
Firma Barlinek S.A. dba również o to, aby jej działalność produkcyjna nie wpływała niekorzystnie na środowisko naturalne. W tym celu wybudowano nowoczesną kotłownię opalaną biomasą, z innowacyjnym systemem filtrów o skuteczności odpylania 99,8%, a na granicy zakładu powstał ekran akustyczny, chroniący sąsiadujące osiedle od hałasu. Barlinek jest także największym w Polsce producentem peletu – biopaliwa w postaci granulatu, produkowanego z odpadów drzewnych. Dwie fabryki znajdujące się na terenie barlineckiego zakładu wytwarzają łącznie około 40 tys. ton tego paliwa rocznie. Dzięki produkcji peletu, a także wykorzystaniu odpadów drzewnych do opalania zakładu, kupowane przez Barlinek drewno wykorzystywane jest w 100%.