Trudno wyobrazić sobie domowe porządki bez użycia odkurzacza. Nie ma powodu, by nasz ogród traktować inaczej, jeśli chcemy mieć w nim czysto. Odkurzacz ogrodowy wydaje się być urządzeniem całkowicie zbędnym. Czy słusznie? Oczywiście do sprzątania liści z niewielkich powierzchni wystarczą nam miotły i grabie – lub sprytne połączenie tych narzędzi w postać wachlarzowo ułożonych płaskowników lub drucików. Jednak na dużej działce, szczególnie, jeśli rosną na niej drzewa, nieocenioną pomocą służy właśnie odkurzacz ogrodowy. Warto pamiętać, że usuniemy nim nie tylko liście, ale także gałązki, skoszoną trawę, szyszki i żołędzie oraz uprzątniemy palenisko z grilla i piach ze ścieżki.


 


Większość modeli odkurzaczy ogrodowych ma funkcję zdmuchiwania, dzięki której liście można błyskawicznie zgromadzić w jednym miejscu, zdecydowanie mniejszym wysiłkiem niż je grabiąc. Jeżeli usuwanych elementów jest mniej, można zasysać je do worka – podobnie jak odkurzacz domowy wciąga kurz. Liście są od razu rozdrobnione, przez co nawet 10-krotnie zmniejsza się ich objętość, a my płacimy mniej za wywóz śmieci.


 


Nawet w niewielkiej warstwie piachu i gliny, którą nanosimy na posadzkę, mogą zakorzenić się rośliny, uszkadzając nawierzchnię. Odkurzacz ogrodowy sprząta je dokładnie, szybko i z minimalnym wysiłkiem właściciela. Bardziej wymagający użytkownik wybierze model, którym da się udrożnić zatkaną studzienkę kanalizacyjną, kratkę ściekową, wyczyścić oczko wodne albo usunąć gniazdo os.


 


Jak dobrać odkurzacz na własną działkę? Podstawowym parametrem jest moc – powinna być tym większa, im większą mamy działkę i liści do zbierania. Urządzenie o zbyt małej mocy należy często wyłączać, by nie dopuścić do przegrzania silnika. Silnik jest najczęściej elektryczny – należy pamiętać o nie używaniu odkurzacza podczas deszczu. Polecany jest głównie do małych ogrodów; w dużych sprawdzają się odkurzacze z silnikiem spalinowym, znacznie przyspieszającym sprzątanie. Odkurzanie jest łatwiejsze ze względu na brak przewodu zasilającego oraz brak ograniczeń używania, gdy w powietrzu jest dużo wilgoci. Silniki spalinowe są jednak trudniejsze w obsłudze, głośniejsze, wydzielają spaliny oraz wymagają częstej konserwacji.


Wybierając odkurzacz należy kierować się również jego ciężarem i kondycją człowieka, który będzie go używał. Pas na ramię i rolka prowadząca na końcu dyszy tylko nieznacznie zmniejszają obciążenie. A ciężar odkurzacza mieści się w granicach od 2,8 kg do 7 kg, ale z zebranymi liśćmi waży kilka kilogramów więcej.


 


Zebranych liści nie należy palić w ognisku. Najprościej jest zlecić wywóz liści firmie wywożącej śmieci. Koszt wywozu worka 120-litrowego wynosi ok. 5 zł. Warto również pamiętać, że wyrwane chwasty, opadłe liście i przycięte gałęzie mogą wrócić do gleby w postaci naturalnego nawozu. Jeśli naszymi sąsiadami są rolnicy, można podarować im ściółkę do obory. Nie w każdym miejscu zadrzewionego ogrodu konieczne jest usuwanie liści. Zbierane co roku liście mogą posłużyć do kształtowania na działce niewielkich pagórków.


 


Na tak uprzątnięty ogród nieuchronnie spadnie śnieg, ale gdy nadejdzie znów wiosna naszym oczom nie ukaże się pole bitwy, lecz gdzieniegdzie powyrastają delikatne rośliny, które nie miałyby szans z grubą warstwą zeszłorocznych liści.


















Marta Hawrylak