To – jak pisze Gazeta Wyborcza –  konsekwencja  ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że właściciel mieszkania, który nie może pozbyć się lokatora z wyrokiem eksmisyjnym, bo gmina nie dostarcza mu lokalu socjalnego, ma prawo żądać od gminy odszkodowania odpowiadającego wysokości rynkowego czynszu.

Do tej pory, w takiej sytuacji gminy płaciły właścicielowi jedynie różnicę między czynszem za mieszkanie a stawką wolnorynkową. -Nie były to duże kwoty i urzędnicy przyznają, że bardziej opłacalne było płacenie odszkodowań niż budowanie mieszkań socjalnych.

Jak donosi GW, to się niebawem zmieni, bo właściciele zaczną się domagać odszkodowań w pełnej wysokości. – Oznacza to, że tylko w Poznaniu gmina może płacić właścicielom nawet 6 mln zł rocznie – szacuje rozmówca dziennika, mecenas Jerzy Krotoski z poznańskiej Kancelarii Krotoski-Adwokaci. Gminy nie są przygotowane na takie wydatki, a sądy już wydają wyroki zgodne z orzeczeniem Trybunału. GW pisze, że z wyroku TK zadowoleni są właściciele kamienic, którzy do tej pory byli bezradni.