Jak sprawić, aby każdego dnia, niezależnie od pory roku, obcować z naturą bez wychodzenia z domu? Zatrzymanie lata w swoim salonie jest możliwe dzięki coraz bardziej popularnym ogrodom zimowym, które można zaplanować w swoim miejscu zamieszkania np. w pokoju dziennym.

W jaki sposób w dzisiejszych czasach możemy przywrócić harmonię dla naszego ciała i ducha, w sytuacji kiedy większość z nas całe dnie spędza w biurze, a wieczory i weekendy przed telewizorem? Odpowiedzią na nasze potrzeby jest kontakt z naturą. Obcowanie z przyrodą pozwoli przynajmniej na chwilę oderwać się od codzienności i nabrać nowych sił do dalszej pracy. Aby nasz dom stał się wyjątkowym miejscem relaksu i korzystnie wpływał na nasze zdrowie i samopoczucie, warto zainwestować w ogród zimowy i wybudować go w swoim domu.

Projektowanie ogrodu zimowego przy domu należy rozpocząć od wyboru jego kształtu, miejsca pod jego budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonany. Ważne jest także sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Wszystkie elementy ogrodów zimowych, które oferujemy naszym klientom, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, dobierane muszą być indywidualnie dla każdego domu według potrzeb klientów – mówi Marcin Bała, Kierownik Działu Konstrukcji Aluminiowych OKNOPLAST-Kraków.

ogrod_zimowy2.jpg

Jedną z najważniejszych kwestii w procesie projektowania ogrodu zimowego jest właściwe opracowanie konstrukcji jego ścian i dachu. Powinna być ona wykonana z trwałego materiału, np. z aluminium, ponieważ musi być odporna na działanie wiatru oraz utrzymać ciężar śniegu zalegającego na dachu w zimie. Elementy boczne ogrodu zimowego, montowane miedzy słupami, mogą być wykonane w dowolnym systemie zarówno z PCV, aluminium, jaki i drewna.

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich szyb. W zależności od pory roku, właściwie dobrane szyby sprzyjają utrzymaniu ciepła w ogrodzie lub nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się jego wnętrza. Konstrukcja wraz z szybami narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, wiatr, deszcz oraz śnieg i w związku z tym powinna mieć wysoki poziom szczelności. Tutaj istotny jest dobór właściwych współczynników ram i szyb, które będą zastosowane w konstrukcji.

Kiedy będziemy mieli już gotową konstrukcję ogrodu zimowego, możemy pomyśleć o jego wypełnieniu specjalnie dobranymi do warunków pomieszczenia roślinami. Ważne, aby przed ich zakupem, skupić się nie tylko na ich estetyce, ale również rozeznać, jakie warunki będą dla nich najkorzystniejsze. Gatunki, które najlepiej przyjmują się w ogrodach zimowych to rośliny, takie jak pochodząca z Japonii ozdobna bylina doniczkowa – Apidistra wyniosła, roślina "zamieszkująca" ziemie Madagaskaru, Afryki równikowej i Indii Sansewiera, tropikalny krzew "Róża chińska" – mówi Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Należy pamiętać również o tym, że tego rodzaju rośliny egzotyczne wymagają od właściciela ogromnej troski. Podejmując decyzję o zagospodarowaniu ogrodu zimowego, jeszcze bardziej niż zwykle musimy zwrócić uwagę na dobór gatunków o podobnych wymaganiach. To bowiem bardzo ułatwi nam ich właściwą pielęgnację i utrzymanie roślin w naszym domowym ogrodzie zimowym – dodaje Urbański.

ogrod_zimowy.jpg

Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne. Rośliny w nich umieszczone wzbogacają nasze domy nie tylko pod względem estetycznym  jako element wystroju wnętrza, ale również mają właściwości zdrowotne. Dzięki nim powietrze oczyszczane jest z trującego dwutlenku węgla, a stały kontakt z naturą wycisza i uspokaja człowieka. Zielony kolor drzew w naszym ogrodzie ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie. Nie pozostaje nic innego, jak zainwestować we własne zdrowie i stworzyć w swoim domu oazę spokoju jaką jest zimowy ogród.